Çift aşı olanlara son dakika olarak duyuruldu

Çift aşı olanlara son dakika olarak duyuruldu

0 100

Çift aşı olanlara son dakika olarak duyuruldu

Yaklaşık olarak 2 yıl önce Çin’in Wuhan kentinde çıkan ve kısa bir sürede dünyanın neredeyse her yerine yayılan Koronavirüse  on milyonlarca kişiye bulaştı. Salgın hastalık nedeniyle 4 milyonun üzerinde kişi hayatını kaybetti.

Yaklaşık 190 milyona yakın kişi ise virüsü yendi. Salgının ilk günlerinden itibaren çalışan bilim dünyası ise Kovid-19’a çare bulmak için sayısız araştırmaya imza atmış bulundu. Bunun neticesinde de pek çok aşı geliştirilmiş durumda.

Dünya genelinde yaklaşık olarak 4 milyar 660 milyon dozdan fazla Kovid-19 aşısı yapıldı. Açıklayacak olursak bu adımlar ile uzun bir sürenin ardından da tünelin ucundaki ışığını görmeye başladık.

Çift Aşı Olanların Dikkatine !

Aşıların Kovid-19’a yakalanma oranını ve yakalanılsa bile hastaneye düşmesinin ihtimalini ciddi derece azalttığı kanıtlandı. Lakin çift aşı olanlar için de İngiltere’den bir uyarı geldi.

İngiliz merkezli olan bilim insanları tarafından yapılan araştırmaya göre, çift aşı yapılıp, olunduğunda dahi Kovid-19’un Yeni Delta varyantına yakalanmak mümkün. Yüzlerce hastayı inceleyerek en yaygın şekilleri ve belirtileri de belirlemeyi başardı.

İngiliz merkezli olan Mirror gazetesinde yer alan habere göre, aşı olmak size daha çok fazla koruma sağlarken, yine de virüse yakalanabilirsiniz ve hatta bunu çevrenize de bulaştırabilirsiniz.

Yeni Semptomlar

ZOE Covid Semptomları çalışması  kapsamında belirti listesi de güncellendi. Geçtiğimiz dönemde sürekli 4 ana semptom üzerinde duran bilim adamları sayısı 21’e çıkardı.

Yeni Belirtilere Dikkat !

İngiliz merkezi uzmanlara göre, çift aşı olup da virüse yakalananların gösterdiği en yaygın belirtiler şöyle sıralanmaktadır…

1- Yüksek derecede ateş
2- Titremeler
3- Devamlı şekilde öksürük

4- Koku kaybı veya da değişikliği
5- Tat kaybı veya da değişikliği
6- Baş ağrısı hali

7- Olağandışı bir yorgunluk
8- Boğaz ağrısı hali
9- Bilinçte bulanıklık hali

10- Deri döküntüleri
11- Ağız veya da dilde meydana gelen değişiklikler
12- Kırmızı ve ağrılı olan parmaklar veya ayak parmakları

13- Nefes darlığı yaşama
14- Göğüs ağrıları yaşama
15- kas ağrıları yaşama

16- Boğuk çıkan ses
17- İshal hali
18- İştahsızlık hali

Bu tür durumlarda en yakın doktora, hastaneye görünmekte fayda var. Böylece en az riskle hastalığı atlatmış ve insanlara bulaştırmamış olursunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.