Çocuğunuz Hangi Zeka Türüne Sahip

0

Çocuğunuz Hangi Zekâ Türüne Sahip?

Zekâ ve Çocuk Zekâsı Nedir?

Zekâ denildiğinde insanların zihinlerinde çok farklı çağrışımlar oluşabilmektedir. Özellikle, zekânın üstün bir durum gibi herkeste olamayacağına, yetenek gibi özel kişilerde bulunabileceğine dair anlamsal bir çıkarım vardır. Zekâ, yaşanılan bir olayın neticesini kavrayabilmek sonrasında ise olaylar arasında anlamsal ilişkiyi kurarak, yaşanılanlardan da hareketle çözümleyip, değerlendirmektir.  Yani bir diğer ifade şeklinde söylemek gerekirse; olayı önce anlayarak, sonra aralarındaki ilişkiyi çözümleyerek, değerlendirme durumudur. Zekâ, her bireyde bulunabilmekte, fakat her bireyde aynı seviyede etkileşim göstermemektedir.

Özellikle çocukların zekâ yapısı yetişkinlere göre daha aktiftir. Öğrenme ihtiyacı ile beraber çevresini anlamaya çalışan çocukların, zekâları da sürekli bir gelişim halindedir. Çocuklar,  çevresinde olup bitenleri, zekâlarının gelişim seviyesine göre anlamaya çalışırlar. Böylelikle öğrenmeleri de oldukça hızlıdır. Zekâyı her bireyde, tek yönlü ve tek bir seviyede ifade edemeyeceğimiz gibi, birçok türü de vardır. Zekâ türlerini, Howard Gardner’in 1983 yılında ifade ettiği şekilde, çoklu zekâ kuramından hareketle belirleyebilir ve Çocuğunuz Hangi Zekâ Türüne Sahip öğrenebilirsiniz.

Zekâ Türleri ve Çocuklar

  1. Sözel-Dilsel Zekâ:  Kelimelerle, sözcüklerle arası iyi olan ve dili kullanmada, daha etkili gelişim gösteren bir Zekâ Türüdür. Ailesini iyi dinleyen, kendini konuşarak ifade eden ve kitap okumayı seven çocuklar bu sözel-dilsel türünde gelişim göstermektedirler.

 

  1. Mantıksal-Matematiksel Zekâ: Mantığın harekete geçtiği bir durumdur. Olayları anlama, çözümleme durumunda bireyler mantıkları ile beraber matematiksel bir yaklaşım gösterirler. Etrafındaki makinelerin nasıl çalıştığını merak eden, hesaplama ve sayı saymada yetenekleri gelişen çocuklar, matematiksel zekâya sahiptir.

 

  1. Bedensel-Kinestetik Zekâ: Adından da hareketle beden yapısının kullanıldığı bir zekâ türüdür. Sporcuların, dansçıların, tiyatrocuların, vücutların, jest ve mimiklerini kullanarak kendilerini ifade etmesidir. Çevresinde gördüklerini taklit eden, rollere giren, yerinde durmayan, sürekli aktif oyunlar oynayan çocuklar için bedensel zekânın geliştiğini söyleyebiliriz.

 

  1. Müziksel-İşitsel Zekâ: Müzikle arası iyi olan, kendilerini, özellikle duygularını ifade etmede müziği bir araç olarak kullanan bireylerin zekâ yapısı için kullanabileceğimiz bir zekâ türüdür. Dinledikleri şarkıların ritimlerini, melodilerini hızlıca kavrayan ve şarkı söylemekten hoşlanan çocuklar için Müziksel zekâ türünü ifade edebiliriz. Çocukların İşitme duyuları da oldukça gelişim gösterir.

 

  1. Görsel-Uzamsal Zekâ: Görüntülerle arası iyi olan; ressam, karikatürist, fotoğrafçı gibi meslek gruplarında yer alan kişilerin zekâ yapısını oluşturan türdür.  Özellikle görselliklerin kullanıldığı alanlarda iyi işler çıkarırlar. Gördüklerini sonrasında hatırlamaya devam eden, çizimleri yaşıtlarına göre daha belirgin ve yetenekli olan çocuklar görsel zekâ türüne sahiptir. Ayrıca görsel içerikli slâytlar ve filmler izlemekten hoşlanırlar.

 

  1. Doğacı Zekâ:  Etraflarındaki doğayı tanımayı isteyen ve doğa içerinde olmaktan keyif alan meslek gruplarını da bu alanlardan seçen bireylerin zekâ türüdür. Çocuğunuzun zekâ türü doğacı ise, etrafındaki doğa unsurları ile oyun alanı tasarlamaktan hoşlanırlar. Ağaçlarla, toprakla, bitkilerle ilgilenmeyi isterler.

 

  1. Sosyal Zekâ: etrafındaki diğer bireylerle iletişim kurmakta zorluk çekmeyen bireylerin yer aldığı zekâ türüdür. İnsanları anlama ve olaylar üzerinde tartışma yapmakta yeteneklidirler. Öğretmenler, psikologlar, politikacılar gibi birçok meslek grubu bu türe dâhil olur. Oyun kuran, arkadaşlarını yönlendiren, yaşıtlarıyla kolay iletişimde olan Çocukların Zekâ Türü için sosyal diyebiliriz.

 

  1. İçsel Zekâ: Kendilerinin farkına varan, nerede, nasıl davranacağını belirleyen bireylerin bulunduğu türdür. Hedefleri doğrultusunda planlar yaparak kendilerine şemalar hazırlarlar. Düşünmeyi seven, fikir üreten ve kendisinin neler yapacağını bilen ve özellikle hayal kuran Çocuklar Hangi Zekâ Türüne sahip diyeceksek içseldir.  İlk
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku