Çocuğunuzun hafızasını geliştirme teknikleri

0

Çocuğun Hafızasını Geliştirme Teknikleri

 • Bazı çocukların doğuştan keskin hafızası varken, bazıları son bir saatte yaptıklarını bile unutur. Bazıları bunu kolay buluyor ve şarkıların sözlerini çabucak öğreniyor ve bazıları ertesi gün unutuyor. Çocuğunuzun hafızasını geliştirebileceğiniz teknikleri öğrenmek için lütfen makaleyi sonuna kadar okumaya devam edin.

 

  • Anılar, çocuğunuzun hayatını zenginleştirme yeteneğine sahiptir, çünkü bu onların konuşacak pek çok noktası olmasını sağlar ve bu durum dil becerilerini geliştirmeye yardımcı olur. Çocuklar her gün çok şey yapar ve günün sonunda anıları karışır. Aslında çocuklar, günlük rutinlerinden okulda veya gün boyunca öğrendikleri şeylere kadar pek çok şeyi hatırlamak zorundadır.
   Artan akademik taleplerle birlikte çocuklar çoğu zaman kendilerini şaşkın bulurlar, bu nedenle bilmeleri gerekenleri hatırlayamazlar. Bununla birlikte, çocuğunuzu benzer bir durumda bulursanız, onu hatırlamanın bir beceri olduğunu ve doğru yönde düzenli uygulama ile geliştirilebileceğini temin etmelisiniz.

 

   1. Çocuğunuzun Hafızasını Geliştirme Teknikleri

    Aşağıda çocuğunuzun hafızasını geliştirmenize yardımcı olabilecek birkaç teknik verilmiştir.
   2.  Bir Rutin Oluşturun

    Çocuklar otomatik olarak rutinleri takip eder. Bu nedenle, çocuğunuzun hayatında bir rutin oluşturduğunuzda, birkaç gün içinde bir sonraki adımı hemen takip edecektir. Bir şeyleri karıştırmadığınızdan emin olun. Bunun yerine, çocuğunuzun günlük bir program oluşturmasına yardım edin, böylece büyüdüğünde bile hiçbir şeyi unutmasın.

   3.  Stresi Azaltın

    Çocuğunuz biraz daha büyükse ve sık sık bazı şeyleri unuttuğunu fark ederseniz, stresli olması oldukça olasıdır. Stres, insan beyninin içine ve dışına bilgi akışını engeller. Çocuğunuzun çalışma saatinden önce ve ayrıca yatmadan önce stresini atmasına yardımcı olun.

   4.  Hafıza Oyunları Oynayın

    Hafıza oyunları anıları keskinleştirmeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Gerçekten yardımcı oluyorlar. Ayrıca çevre gibi benzer bir oyun oluşturabilir ve çocuğunuza sorular sorabilirsiniz, böylece hafızası keskinleşir.

   5.  Görevleri Nasıl Gerçekleştireceğinizi Gösterin

    Çocuklar, ebeveynlerinin görevleri yerine getirdiği şekilde yaparlar. Bu nedenle, çocuğunuzun bir şey öğrenmesini istiyorsanız, önce göstermeli ve sonra ona görevi yerine getirmesi için bir şans vermelisiniz. Hatalara hazırlıklı olun ve çocuğunuz ilk kez bir şey yaptığında mükemmelliği beklemeyin.

   6.  Çocuğunuzla Günlük Konuşun

    Çocuğunuzla her gün konuşmayı bir rutin haline getirin. Çocuğunuzu güçlü bir şekilde etkileyen olaylara odaklanın ve tepkilerini analiz edin. Ona okulda neler olduğunu, çalışmaları ve o gün tanıştığı insanlar hakkında sorular sorun. Başkaları hakkındaki duygularını ifade etmesine izin verin ve bunu yapmasına engel olmayın. İnsanlara karşı olumsuz bir tavır sergilediğini fark ederseniz, bunun üzerinde çok dikkatli çalışın.

   7.  Düzenli Alıştırma

   

  Çocukların bir şeyleri hatırlamasına çok yardımcı olur. Sınav müfredatını günlük olarak uygulamak, çocuğunuzun okulunda ne okuduğunu hatırlamasına yardımcı olmak için denenmiş ve test edilmiş bir yöntemdir. Çocuğunuzla her gün düzenli olarak şiirler, hikâyeler ve soru cevapları vb. Okuma pratiği yapıyorsanız, sınavlar yaklaştığında çocuğunuzu çok çalışmak için strese sokmanız gerekmez.

 

 • Yukarıdaki teknikleri uygulayarak çocuğunuzun hafızasını geliştirmeye yardımcı olabilirsiniz. Buna ek olarak, beyin kapasitesini geliştirmeye yardımcı olan bazı yiyecekler vardır.

 

  • Çocuğunuzun günlük yaşamına ekleyebileceğiniz hafıza geliştirme.

 

  • En önemli şeylerden biri doğru, zamanında ve sağlıklı uykudur. Çocuğunuzun zamanında yattığından ve hiçbir zaman uyumadığından emin olun. Bu, zihnine uygun bir dinlenme sağlayacak ve ertesi gün onu yeniden şarj edecektir.

 

 • Unutmayın ki kalıcı bir hafıza çocuğunuzun genel yaşam deneyimlerini etkileyecektir. Bir şeyleri kolay ve hızlı bir şekilde öğrenmesine yardımcı olacak ve daha iyi bir iş deneyimi yaşamasına yardımcı olacak ve büyüdüğünde geliştireceği ilişkileri etkileyecektir. Çocuğunuzun her gün besleyici yemek yediğinden, düzgün ve yeterince uyuduğundan ve eğlenceli aktiviteler gibi öğrenen şeyler bulduğundan emin olun. Bunlar sadece çocuğunuzun iyi hafıza becerileri geliştirmesine yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda sağlıklı ve mutlu bir insan olarak büyümesine de yardımcı olacaktır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku