Çocuğunuzun Zeka Seviyesini Artırmanın Yolları

0

Çocuğunuzun zekasını artırmanın yolları

Doğumdan önce anne ve babaların bebeğin zekasını nasıl geliştirebileceğine dair bazı pratik tavsiyeleri yazımızda bulabilirsiniz. Bebeklerde beyin gelişimi bebeklikten itibaren oldukça önemlidir.

Çocuğunuzun beyninin gelişimini izlemek, dünyadaki en hayranlık uyandıran deneyimlerden biridir. Bir yıl içinde en ufaktan konuşmaya başlamaları, olağanüstü bir deneyim yaşatır. Beyin gelişimi bebek büyüdüğü ve geliştiği zaman içinde oldukça önemli bir unsurdur.

Bir bebeğin beyni öğrenmeye hazırdır. Eski zekâ görüşü, beyni bilgiyle dolu boş bir kap olarak hayal etmek gibiydi. Artık zekanın dinamik bir süreç olduğunu ve beynin aslında deneyimle şekillendirildiğini biliyoruz. Çocuklukta ve bebeklerde beyin gelişimi her zaman ölçülü ve planlı olmalıdır.

Bir bebek dünyayı beş duyusuyla deneyimleyerek öğrenir. Öğrenme, flaş kartlara veya özel eğitim DVD’lerine dayanmaz ve sadece sınıfta veya birlikte okurken gerçekleşmez. Daha fazla değilse de öğrenme, siz ve çocuğunuz birlikte bir çocuk şiirini söylediğinizde veya bir bardaktan diğerine su döktüğünüzde ya da çorapları yıkama hattından çıkarken eşleştirdiğinizde gerçekleşir.

Doğumdan önce başla

Stresinizi yönetin. Kortizol ve adrenalin gibi stres hormonları bebeğe ulaşır, burada davranış ve dikkat sorunlarına katkıda bulunabilir ve hatta bilişsel gelişimi etkileyebilir. Bebeklerde beyin gelişimi bu dönemde oldukça etkilenir. Alkol, yasa dışı uyuşturucular ve hamilelikte kullanımı güvenli olduğu doğrulanmamış ilaçlardan kaçının. Daima doktorunuza danışın.

İyi besle

Tek tek besinleri veya besinleri daha yüksek zekaya bağlamak zordur, ancak sağlıklı, çeşitli bir diyetin vücudun ve beynin gelişimini destekleyeceği kesinlikle doğrudur. Kötü beslenme ve belirli vitamin ve mineral eksiklikleri özellikle iyot ve demir- bilişsel bozuklukta rol oynayabilir.

Bebeğinizle konuşun

Bebeğinizle konuşmanın daha konuşmadan önce bile dil işleme becerilerini ve kelime dağarcığını artırdığına dair pek çok kanıt var. 24 aylıkken, altı aya kadar geride kaldılar ve dezavantajları önümüzdeki altı yıl boyunca okulda bile hissedildi. Araştırmacılar, erken beyin gelişimini ve dil becerilerini beslemek için ebeveynlere bebekleriyle ve küçük çocuklarıyla ilgili ve sevgi dolu bir şekilde konuşmalarını tavsiye ediyor. Bebeklerde beyin gelişimi konusunda uzmanlardan destek almalısınız.

Müzik yap

Klasik müzik dinlemenin çocukları daha akıllı hale getirdiği iddiası oldukça geniş ve iddialı bir iddiadır, ancak müziğin çocuğunuzun entelektüel gelişimine çeşitli şekillerde katkıda bulunabileceğini söylemek doğru olur.

Müzik, matematik ve dil dahil olmak üzere diğer yeteneklerle güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Konuşma gibi müziğin de ritmi, perdesi ve tonu vardır. Bebekler ve küçük çocuklar basit şarkıları dinleyerek ve bunlara katılarak önemli işitme becerilerini öğrenirler. Bebeğiniz kelimeleri hatırladıkça ve anlamlarını işledikçe şarkılar da hafıza ve bilişsel beceriler geliştirir. Çocuklukta bir enstrüman öğrenmenin faydalı olabileceğini gösteren kanıtlar vardır. Araştırmalar, piyano öğrenmenin çocukların mekânsal-zamansal zekasını geliştirdiğini bulmuştur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku