Çocuğunuzun Zekâsını Geliştirmek İçin Hangi Aktiviteler Yaptırmalısınız?

0

Çocuğunuzun Zekâsını Geliştirmek İçin Aktiviteler Yaptırmalısınız

Günlük olarak yapılırsa bazı basit aktiviteler çocuğunuzun zekâsını geliştirmeye yardımcı olabilir. Beynini canlandırmak ve zekâsını geliştirmek için çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz faaliyetlere hızlıca göz atalım.

Zekâ her zaman ebeveynler tarafından uygun bakım ile yetiştirilebilir. Zekâ çocuğunuzun performansını öğrenme ve gelişimi için en iyi zaman olduğu için erken çocukluk döneminde artırmanız mümkündür. Çocuğunuzun zekâsını geliştirmek için size yapabileceğiniz bazı aktivitelerden bahsedeceğim.

Uyarıcı Bir Ortam Yaratın

Çocuğunuz için zekâsını büyük ölçüde artırmaya yardımcı olacak zihinsel olarak uyarıcı bir ortam oluşturun:

• Çocuklarınızla konuşurken etkileyici yüz hareketleri kullanın.

• Çocuklarınızı kütüphaneye götürün.

• Çocuklarınızla eğitici oyunlar oynayın.

• Zihinsel uyarım için akşam yemeği zamanını kullanın.

• Onlara hikâye kitapları, gazeteler okuyun ve şarkılar söyleyin.

• Çocuklarınızı yeni yerlere götürün.

• Çocuklarınızı kültürel etkinliklere götürün.

• Çocuğunuzla yeterince oynayın.

Aktif Vücut Aktif Zihne Yol Açar

Çocuğunuza spor yapması ve sizinle birlikte egzersiz yapması için yeterli zaman verin. Çocuğunuzu oyun alanına götürün; evde engelli kurslar oluşturun; ona nefes egzersizlerini öğretin. Spor yapmak ve nefes egzersizi dâhil olmak üzere fiziksel aktivite, vücuttaki kan dolaşımını artırır.

Açık düşünmeyi teşvik eder, yaratıcılığı artırır, beyni ve öğrenmeyi uyarır, enerji ve zihinsel konsantrasyonu artırır, vücutta benlik saygısını artıran motor beceriler ve koordinasyonun geliştirilmesine yardımcı olur, bilimsel öğrenmeyi destekleyen ve ayrıca depresyonu azaltan olumlu değişiklikler üretir. Çocuğunuzda düşünme hızını ve karmaşık muhakemeyi daha büyük ölçüde artırır

Kelime Dağarcığını ve Matematiği Artırın

Her hafta bir alfabe ayırıp bu alfabe ile kitaplar okuyarak, adları aynı alfabeyle başlayan yiyecekler yiyerek, atıştırmalıkları bu alfabetik şekilde keserek vb. Yaratıcılık yaparak çocuğunuzu alfabe öğrenmede güçlü hale getirin. Dil sevgisini beslemeye ve bağ kurmaya yardımcı olduğundan kitapları tekrar tekrar okuyun. Çocuklarınızla farklı konular, aktiviteler, arkadaşları, düşünceleri hakkında konuşun. Çocuğunuzun sözlü etkileşim fırsatlarını artırın. Bunlar çocuğunuzun hafızasını geliştirir, dikkati güçlendirir ve kelime hazinesi oluşturur.

Zihinsel Jimnastik Yapın

Çocuğunuzla zihni harekete geçiren, algılama, okuma ve konsantrasyon güçlerini geliştiren sözel beceriler geliştiren, oyunlar oynayın. Çocuğunuza resimli bulmacalar, çapraz bulmaca, kelime karıştırmaları, satranç, dama, matematik bulmacaları, vb. Oynamayı öğretin. Çocuğunuzun bu oyunlara maruz kalması ancak daha erken yapması çocuğunuzun yaşına bağlıdır.

Çocuğunuzu Sağlıklı Yiyeceklerle Besleyin

Çocuğunuzun zihinsel yeteneklerini vitamin ve mineral bakımından yüksek yiyeceklerle beslenme dengesi ve bilişsel öğrenimi geliştirmek için çok önemlidir. Çok fazla sağlıklı tahıl, yeşil sebzeler, omega yağ asitleri, turunçgiller, demir takviyeli tahıllar, vb. Eklemeyi ihmal etmeyin. Bu, zihinsel işleme yeteneklerini etkiler ve potansiyel olarak çocuğunuzun IQ’sunu ‘da etkileyecektir.

Çocuğun beyninin yanı sıra vücudunun da zekâsını geliştirmek için iyi beslendiğinden emin olmak çok önemlidir. Çocuğunuzun zekâsını geliştirmek için yukarıda anlatılan etkinlikleri doğru zamanda gerçekleştirerek çocuğunuzun beynine doğru türden simülasyon sağlayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku