Çocuğunuzun Zekâsını Nasıl Geliştirebilirsiniz?

0
 • Okuma alışkanlığı: Maalesef özellikle çocuklar söz konusu olduğunda yok olma yolundadır. Günümüzde çocuklar televizyonun ve internetin ışıltılı ve sönük dünyasına o kadar bağımlıdırlar ki, ellerinde kitap tutmanın zevkini neredeyse unutmuşlardır. Okumak zihni sayısız şekilde geliştirebilir ve bir ebeveyn olarak okuma, beyin işlevi ve zekâ arasındaki bağlantıyı anlarsanız çocuğunuzu motive etmeyi daha kolay bulacaksınız.Okuma, Beyin Hücrelerinin
  Gelişimine Yardımcı Olur Okuma alışkanlığının gelişmesine yardımcı olur çocukluktan beri beyin gelişimini olumlu yönde etkilediği görülüyor. Farklı harflere, renklere ve görüntülere maruz kalmak, bilginin emilmesine yardımcı olur. Sinirbilimciler, beyin gelişiminin % 90’ının 5 yaşında gerçekleştiğini ve bu nedenle okuma alışkanlığının erken çocuklukta aşılanması gerektiğini tespit ettiler.
  Okuma Alışkanlığını Aşılamak
  Okuma alışkanlığını geliştirme yolunda başlamak için en iyi zaman şimdi !! Çocuğunuz kitapların heyecan verici dünyasına ne kadar çabuk girerse, IQ üzerindeki etkisi o kadar güçlü olur. Bir ebeveyn olarak çocuğunuzla birlikte okumayı seçerek okuma alışkanlığını geliştirmeye yardımcı olabilirsiniz. Paylaşılan bir aktivite çocuğunuzu bu kelimelerin ardındaki anlamı okumaya ve anlamaya çekecektir. Zamanla çocuğunuz kitaplara karşı organik bir iştah geliştirecek ve daha zeki ve etkileyici bir yetişkin haline gelecektir.
  Artık okumanın çeşitli faydaları ve okuma ile zekâ arasındaki bağlantı hakkında her şeyi bildiğinize göre, çocuğunuzun bu alışkanlığı en kısa sürede geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

  Çocuğunuzun Zekâsını Arttırmak için İpuçları

  Çocukluk, gelişme zamanıdır; bu, çocuğunuzun beyin hücrelerinin geliştiği zamandır. Bir çocuğun maksimum beyin gelişimi 5 yaş civarında gerçekleşir. Çoğu çocuk psikoloğu, ebeveynlerin bu kurs sırasında çocuklarını eğitmelerini önerir. Bir çocuğun yetiştirilme şekli, çocuğun IQ’sunu entelektüel olarak etkiler. Büyüdüklerinde zeki olabilmeleri için ebeveynlerin çocuklarını doğru bir şekilde eğitmeleri gerekir.

 • Ebeveynlerin çocuklarının zekâsını geliştirmesinin birkaç yolu vardır.
  1. Çocuğunuzla Konuşun

  Zekâsı, biri sözlü olmak üzere birkaç faktöre bağlıdır. Çocuğunuzun kelime haznesi ve açıkça iletişim kurma yeteneği bir zekâ işaretidir. Çocukla çok konuştuğunuzda, birçok kelime öğrenme fırsatı yakalar. Bu yaşta ne kadar çok kelime öğrenirlerse, konuşmaya başladıklarında kelime hazineleri o kadar iyi olacaktır. Cümlelerinizi basit kelimelerle sınırlamayın, büyük kelimeler kullanmayın ve anlamını çocuğunuza açıklamayın.
  Konuştuğunuzu duydukça, aynı zamanda dilde akıcı olmaya başlayacaklar ve daha büyük bir sözel yeterlilik kazanacaklar. Onlarla çok konuşursanız çocuğunuz zeki olacaktır.

  2. Bağımsız Olmasını Sağlayın

  Küçük çocuğunuza biraz bağımsızlık tanıyın. Bir değişiklik olsun diye işleri kendi başına yapsın. Bu şekilde daha bilinçli olabilir ve beynini işi yapmak için kullanabilir. Beynini ne kadar çok kullanırsa o kadar gelişir. Oyuncaklarla oynamasına, kitapları görmesine, küçük şeyleri bağımsız olarak yapmasına izin verin.

  3. İkinci Dil Öğretin

  İki dil öğrenmek çocuğunuzun zekâsı için harikalar yaratabilir. İki dil bilen çocukların, bilmeyenlere göre daha fazla beyin kapasitesine ve zekâya sahip olduğu görülmüştür. Siz veya eşiniz herhangi bir anadil veya yabancı dil bilgisine sahipseniz, çocuğunuza ikinci dili küçük yaşta öğretmeye çalışın. Onların zekâsına yardımcı olacaktır

  4. Bir Program Oluşturun

  Çocuklarınız için uygun bir çalışma programı tutun. Çalışmak için sabit bir programa sahip olmak, çocuklarınızı iyi çalışmaya motive edecektir. Her gün çalışmak için belirli bir zaman ayrıldığında iyi odaklanabilirler.
  Çocuğunuzu doğru şekilde özenle ve cesaretlendirerek yetiştirmek, onun zeki olmasına da katkıda bulunur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku