Çocuk Gelişimi Dönemleri ve Bilinmesi Gerekenler!

0 152

Çocuk Gelişimi Dönemleri ve Bilinmesi Gerekenler!

Çocuk gelişimi oldukça çabuk büyüyen çocukların, bu aşamalar içerisinde kat ettikleri yollara denilir. Çocuk gelişimi dönemleri ve bilinmesi gereken noktaları mevcuttur, ebeveynler bu konular hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu yazı içerisinde ebeveynlere yardımcı olabilecek süreçler ve adımlar anlatılmıştır. Çocuğun içerisinde bulunduğu her dönemin ayrı bir özelliği vardır ve bu zamanın gerekliliklerine göre davranmak gereklidir.

Çocuk Gelişim Evreleri Nelerdir?

Çocuklar doğduktan sonra bebeklik ve çocukluk zamanlarından geçerler. Bu süreçler arasında sürekli olarak farklı gelişimler yaşarlar. Yeni doğdukları zaman içerisinde ilk dört haftayı bebekliğe adım atarak geçirirler. Bu esnada yoğun olarak fiziksel gelişim gözlense bile psikososyal ilerlemeleri de başlamış olur.

Bebeklik Dönemi

Bebeklik dönemi çocuğun 24 ay boyunca yaşadığı bir süreçtir. 24 ayı bitiren çocuk artık bebek olarak anılmamaktadır. Bu dönem içerisinde bebek henüz temel şeyleri kavramaya başlar. Yemek yemeyi öğrenir ve yürüme kabiliyetleri gelişir. Bu süre içerisinde bebek, kendisine ileride gerekli olacak asıl adımların başlangıcını yapar. Çocuk gelişimi dönemleri içerisinde bebeklik dönemi çocuğun birçok gelişiminin alt yapısını hazırlar. Bebek ebeveynlerinin hareketlerini inceler ve yaptıklarını taklit etmeye başlar. Bu nedenle bebeklik döneminde ebeveynlerin kendi davranışları da çok önemlidir.

İlk Çocukluk Dönemi

Bu gelişim dönemi çocuğun 24 ayı doldurduktan sonra 6 yaşına gelene kadarki zamanını kapsar. Çocuk henüz bu yaştayken çevresi ile iletişim kurmayı öğrenir ve sınırlı bir şekilde iletişim kurabilir. Konuşmanın ve dili kullanmanın farkına vararak temel cümleleri rahatlıkla kurmaya başlar. Cinsiyetinin farkına varır ve bu konuda ebeveyninin onu yönlendirmesi oldukça önemlidir. Ebeveyninin ona çizdiği yol üzerinde hareket ederek, doğrularını yönlendirmesine izin verir.

Son Çocukluk Dönemi

Çocuk gelişimi dönemleri ve bilinmesi gerekenler hakkında en çok bu dönemde ebeveynler zorluk çekmektedir. 6 ile 12 yaş arasındaki zamanı kapsayan bu dönemde çocuk sosyal yaşama adım atar. Dışarıda eğitim almaya başlayan çocuğun davranışları çevresindekilerden etkilenir. Bu nedenle ebeveynler ev içerisinde çocuğunun davranışlarında farklılıklara şahit olabilirler. Çocuğun karakterinin yeni olarak şekillenmeye başladığı dönemdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.