Çocuklar Zekâsını Anneden Mi Alır Babadan Mı?

0

Çocuklar Zekâsını Anneden Mi Alır Babadan Mı?

Çocukların anneye mi yoksa babaya mı çektiği uzun yıllardır merak konusu olmuştur. Çocuğun yüz şekline, fiziğine, gözlerine bakarak bu soruya cevap verilmektedir. Bilim dünyasından bu soruya net bir cevap gelmiştir. Çocuklar anne ve babalarından gen almaktadır ancak babadan gelen genler daha baskındır. Baba tarafından çocuğa geçen pek çok gen anneye kıyasla baskın olduğu için genellikle çocuklar babalarına çekmektedir. Ancak bu demek değildir ki, çocuklar annelerine çekmezler. Bazı genetik özellikler babadan aktarılırken, bazıları da annelerden çocuklara geçmektedir.

Fiziksel özellikler ile aktarılan genler dışında bir diğer merak konusu da zekânın anneden mi yoksa babadan mı alındığıdır.  Zekâ üzerinde çokça araştırma yapan bilim adamları, çocuğun doğumdan itibaren en yakın olduğu insan annesi olduğu için, zekâ ve düşünme şeklinin anneden alındığına dair sonuçlar elde etmiştir. Ancak zekâyı etkileyen faktörler de babadan alınan genler arasında yer almaktadır. İnsanların zekâsında etkili olan duygu ve içgüdüler babadan aktarılan özellikler arasındadır.  Çocukların yaşı ilerledikçe çevresel etkilerden dolayı bazı değişimler görülse bile zeka doğuştan edinilmektedir. Zekâ doğuştan gelse dahi, zaman içerisinde geliştirilebilir ya da köreltilebilir. Bu durum çocuğun aile yapısı ve ilişkileri ile değişiklik gösterebilir.

Çocuklar Zekâlarını Anneden Alıyor

Gebelik döneminde çocukları ile bağ kurmaya başlayan anneler, çocuğun doğumundan sonra da en yakın bağlarının olduğu kişilerdir. Bilim adamları bu noktaya dikkat çekerek çocukların zekâlarını annelerinden aldığını belirtmektedir. Her ne kadar babalardan alınan genler çocuğun cinsiyeti, duyguları, yüz yapısı, diş yapısı, akıl sağlığı, genetik rahatsızlıkları ve boyu üzerinde büyük bir etkisi olsa da bu durum zekâ için geçerli değildir. Zira zekâ, X kromozomunda bulunur ve X kromozomu anneden aktarılmaktadır.

Zekâ genlerinin yanı sıra annelerden çocuklara aktarılan özellikler arasında kellik ve kilo problemleri de bulunmaktadır. Yani annenin genlerinde saç sorunları ya da kilosal sorunlar var ise çocuğa geçmesi muhtemeldir. Ayrıca annenin genlerinde gamze, uzun kirpik, dolgun dudak, kemerli burun, kıvırcık saç gibi baskın genler bulunuyorsa çocuklar da bu özellikleri taşımaktadır. Ancak renkli göz, kısa boy, sarı saç, yapışık kulak gibi özellikler resesif yani çekinik olduğu için bu özelliklerin çocuğa geçmesi düşük bir ihtimaldir.  

Özetlemek gerekirse, X kromozomu aracılığı ile taşınan genlerde anne söz sahibi olurken, Y kromozomu aracılığı ile taşınan genlerde baba etkilidir. Genele bakılacak olursak baba tarafından aktarılan genler daha baskındır ve birçok özelliğimizi babalarımızdan alırız. Ancak zekâ, X kromozomu tarafından aktarılması sebebi ile anneden alınan bir genetik özelliktir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku