Çocukların Zekâ Gelişiminde Anne ve Baba Rolü

0

Çocukların Zekâ Gelişiminde Anne ve Baba Rolü

İnsan gelişiminde kalıtım çok değerlidir. Genlerde yazılı olan bilgiler kalıtım özelliği taşır ve bireyler olgunlaşma evreleri ile birlikte genlerindeki bu bilgileri açığa çıkarırlar. Genlerimizdeki bilgiler ise anne ve babadan aldığımız kromozomlarla belirlenir. Zekâ yapısı ise genetik bir oluşum olduğu için kalıtımsal özellik taşır. Zekânın anne ve babadan ne kadar ve nasıl geçtiği tam anlamıyla hesaplanamamaktadır. Fakat çocuğun kalıtımsal özelliği veya genetik yapısı anne ve babadan kaynaklanır. Böylelikle anne ve babamın çocuklarının zekâ gelişiminde birinci rolleri kalıtımdır. Zekâ gelişimini etkileyen bir diğer unsur olan çevrede ise anne ve babanın rolü, çocuk için olumlu etki yaratacak ortamı oluşturmalarıdır. Çocuğun doğumundan sonra beslenme şekilleri, bulunduğu ortamın çocuk için uygunluğu ve olgunlaşma seviyesine göre zekâsını etkileyecek faaliyetleri anne ve babanın gerçekleştirmesi gerekmektedir. Böylelikle anne ve babanın Çocuklarda Zekâ Gelişim Yollarından, kalıtım ve çevrede rolleri vardır diyebiliriz. Çocuklarının Zekâsal Gelişimi için, genetik ve çevre faktörlerinde ortak rollerde olsalar da anne ve babanın üstüne düşen görevler pek çok yerde farklılık gösterebilmektedir.  

Annenin çocuğu için rolü, doğum öncesinde başlar. Çocuğun genetik yapısını etkileyecek ve doğal olarak zekâ yapısına etkisi olan unsurlar anne karnında oluşur. Hamileliğin ilk üç ayı annenin beslenmesi çok önemlidir. Annenin hamilelikte aldığı ilaçlar doktor kontrolünde olmalıdır. Doğum sonrası çocuğun anne sütü Zekâ Gelişim Yollarındandır, bu sebeple çocuğun emzirilmesine annenin dikkat etmesi gerekmektedir.

Babanın doğum öncesindeki, doğum anındaki ve doğum sonrasındaki rolü, anne ve çocuk için gerekli, güvenli ortamı oluşturmasıdır. Annenin rolünün yüksek olması babayı geri planda tutmaz aksine, annenin yapması gereken durumlarda etkili yardımcı görevde olması gerekmektedir. Böylelikle Çocuklarda Zekâ Gelişim Yollarında anne ve babalar birlikte rol alırlar.

Çocukların Zekâ Gelişimi İçin Anne Ve Babanın Görevleri

 • Öncelikle anne ve babanın çocuklarla iletişim içerisinde olması gerekmektedir. Çocuğun anne ve babaya güveni tam olmalıdır.
 • Düzenli beslenmesini sağlanmalıdır.
 • Zekâ gelişim evrelerine uygun oyunları, çocuklar için belirleyip, gelişimlerini etkileyecek şekilde oynamalıdırlar. Örneğin Legolar, yap-bozlar gibi.
 • Zekâ türlerini belirleyici etkinliklerde bulunmalıdırlar. Beraber resim çizmek, şarkı söylemek, dans etmek gibi etkinlikler.
 • Çocukların bedensel zekâsını ortaya çıkaran sporlar ve dünyayı tanımaya yönelik doğa gezileri anne ve babanın çocuklarla beraber yapması gereken faaliyetlerdir.
 • Merak duygusuna karşı çocuklarının sorularına sakince ve sabırla yanıtlar vermelidirler.
 • Özgüven duygularını açığa çıkarıcı, yanında olduklarını hissettiren ifadeler kullanmalıdırlar. (sen başarırsın, sana inanıyoruz, üstesinden geleceksin gibi)
 • Çocuğunuzun yapmasını istediğiniz ve gelişimine etkisi olacağını düşündüğünüz davranışları önce kendinizde uygulamalısınız.  Çocuğunuzun gözünde kendinizi bir rol model olarak göstermelisiniz. Örneğin kitap okumasını sağlamak istiyorsanız, siz de kitap okuyun.

Çocukların Zekâ Gelişim Yollarını bu şekilde inşa edebilirsiniz.

 

Çocukların Zekâ Gelişimi İçin Anne Ve Babanın Yapmaması Gerekenler

 • Yaptığı yanlışlar ve hatalar karşısında cezalandırma yapmamalısınız.
 • Öğrenmek istediği bilgilerin önünü kapatmamalısınız.
 • Olabildiğince 3 yaşına kadar televizyon, bilgisayar, tablet gibi teknolojik aletlerle bırakmayınız.
 • Çocuğunuzu, etrafındaki yaşıtları ile kıyaslamayınız.
 • Çocuğunuza bilmediğiniz vitamin ve zekâ geliştirici olduğu söylenen ilaçları kullanmayınız.
 • Çocuklarınızı eğitirken, kötü söz ve şiddet içerikli yaklaşımları sergilemeyiniz.
 • Her istediğini yapan bir anne, baba modelinden uzak durun, çocuklarınızın yapması gereken işlerini, siz yapmayınız.

Bu unsurlardan da uzak durarak Çocukların Zekâ Gelişim Yollarını engellememiş olursunuz.

 

 

 Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku