Çocukların Zekâ Gelişimini Destekleyen 10 Öneri!

0 178

Çocukların Zekâ Gelişimini Destekleyen 10 Öneri!

Çocukların zekâ gelişiminin bir kısmı genlerden gelse bile çevresel etkiler de oldukça önemlidir. Bu nedenle kişiler bazı adımları takip edebilir ve gelişime yardımcı olabilirler. Çocukların zekâ gelişimini destekleyen 10 öneri ile birlikte daha hızlı bir süreç yaşayacaksınız.

Doğum Öncesi

Doğum öncesinde annenin kendisine bakması bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir. Bu nedenle annenin hamilelik öncesinde de iyi bir beslenme düzenine sahip olması gerekmektedir. Vücutta bulunan yeterli folik asit bebeğe katkı sağlar.

Sağlıklı Hamilelik

Hamilelik süreci içerisinde alkol ve sigara gibi bütün kötü maddelerden uzak durmanız gereklidir. Ayrıca çeşitli hareketler yapmak da bebeğin zekâ gelişiminde etkilidir.

Sağlıklı Vücutlar

Çocukların zekâ gelişimini destekleyen önerilerden birisi de çocuğun hastalıklardan uzak durmasıdır. Bedensel olarak yaşanılan rahatsızlıklar, vücudun farklı alanlarını da etkileyebilecektir.

Üzerinde Durun

Genlerinde zekâ olduğu için çocuğu rahat bırakmanız ona yardımcı olmaz. Zekasını kullanmasına destek verin ve aktiviteler yapın. Ne kadar dikkat edilirse, potansiyeli o kadar artacaktır.

Sağlıklı Beslenme

Çocuğun beslenme düzeni beyin gelişiminde oldukça etkilidir. Bu nedenle katkı maddesi içermeyen, tamamen doğal ürünlerle beslenmelidir. Özellikle omega3 ve omega6 bebeğin alması gereken minerallerdir.

Doğru Mama Seçimi

Henüz yaşını doldurmayan bebeklerin mama seçiminde dikkatli olmalısınız. Mamaların içerisinde bulunan protein ve yağ oranları oldukça önemlidir. Doktorunuzdan öneri alabilir ve tavsiye ettiği mamayı kullanabilirsiniz.

Özgür Oyuncak Seçimi

Çocukların zekâ gelişimini destekleyen öneriler içerisinde kendi seçimini yapması da yer alır. Bu sayede çocuk beyninin daha fazla çalışmasını sağlayacaktır.

Teknolojiden Uzak

Zekasını kullanamayacağı ve sabit olarak odaklanacağı eşyaları çocuklardan uzat tutmanızda yarar var. Çeşitli teknolojik aletlerin kullanımı çocukların zekasında geriliğe neden olabiliyor.

Sevgiyle Büyütün

Sevgi gösterilerek davranılan çocuklar zekasını daha rahat kullanabiliyorlar. İçlerinde bulunan potansiyelleri daha kolay bir şekilde ortaya koyabiliyor ve kendilerini daha iyi ifade edebiliyorlar.

Başka Görüşleri Önemseyin

Dışarıdaki kişiler tarafından çocuğun zeki olduğu ve üzerinde başka yollarla durulması gerektiği söylenirse dikkat verin. Dikkat edilen çocuklar potansiyellerini daha rahat ortaya koyarlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.