Çocukların Zekâsını Geliştiren Oyun Ve Etkinlikler Nelerdir

0

Çocukların Zekâsını Geliştiren Oyun Ve Etkinlikler Nelerdir şu?

Çocukların normal bir yetişkine kıyasla çok daha hızlı öğrenebilme kapasitesi vardır. Bu nedenle ebeveynler bu öğrenme hızını da kullanarak çeşitli oyunlar ile çocuklarının zekâsını geliştirip geliştiremeyeceklerini merak etmektedir. Bu sorunun cevabı oldukça basittir. Zira çocukların oynamakta olduğu pek çok oyun, düşünüldüğü gibi sadece zaman geçirme aracı değildir. Çevresinde olup bitenlere karşı çok ilgili olan çocuklar, oynadıkları oyunlar ile zekâlarını ve becerilerini geliştirmektedir.

Çocukların Zekâsını Geliştiren Oyunlar

Sorumlu ebeveynler, çocuklarının sadece ağlamadan durması için oyuncak almak yerine, ailece de oynanabilecek oyunları satın alarak veya evde kendileri oyun yaparak, çocuklarının gelişimine büyük bir katkıda bulunabilir. Aşağıda yer alan listeye göz atarak çocuklarınızın zekâsını olumlu yönde etkilemenize yardımcı olacak oyun ve etkinlikler hakkında bilgi sahibi olabilmeniz mümkündür.

Puzzle (Yapboz): Farklı yaştaki çocuklar için tasarlanmış yapbozlar ile çocukların zekâsını geliştirmek mümkündür. Parçalar arasındaki uyumu çözmeye çalışacak olan çocuklar, daha fazla düşünme eğilimi gösterecektir. Ayrıca yapboz yapmanın daha etkili çözümler üretme, motor becerilerini geliştirme, IQ seviyesini yükseltme, dikkat bozukluğunun önüne geçme gibi birçok faydası da bulunmaktadır.

Kelime Oyunları:  Soru-cevap oyunları, bilmeceler, kelimenin son harfiyle başlayan kelime üretme gibi kelimeler üzerinde düşünmeye iten oyunlar, çocukların zekâ gelişimi için ideal oyunlardan biridir. Ayrıca kelime oyunları ile sözcük dağarcığını gelişiminde gözle görülür bir farklılık gözlemlenmektedir. Tüm ailenin bir araya gelip kelime oyunları oynayarak eğlenceli vakit geçirmesi hem çocukları motive edecek hem de zekâ becerilerini arttıracaktır.

Konsantrasyon Oyunları: Hazırlayabileceğiniz ya da satın alabileceğiniz resimli kartları kullanarak eşleştirme, hatırlama oyunları oynayabilirsiniz. Bu tür oyunlar sayesinde çocuğunuz daha fazla odaklanacak ve daha fazla düşünecektir.

Denge Oyunları:  Jenga gibi oyunlar çocuklarınızın daha verimli ve çözüm odaklı düşünmesine yardımcı olur.  Bunun yanı sıra el ve motor becerilerinin gelişiminde de olumlu bir etkisi bulunmaktadır. Çocuklarınız ile birlikte oynayabileceğiniz en eğlenceli oyun kategorilerinden bir tanesi olan denge, çocuklar üzerinde olumlu etkiler yaratan bir türdür.

Sayı Oyunları: Basit matematik oyunları ile çocuğunuzun analitik zekâsına katkıda bulunabilirsiniz. Örneğin 5 tane elmam vardı 2 tanesini sana verdim elimde kaç elma kaldı gibi sorular ile çocuğunuzun düşünme gücünü geliştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra sözlü olarak sormak yerine evde bulunan eşyaları kullanarak bir canlandırma yapabilmeniz de mümkündür.

Bu kategorilerdeki oyunlardan farklı olarak Amiral Battı, satranç,  bilgisayar oyunları, solo test gibi oyunları da tercih ederek zekâ gelişiminin yanı sıra strateji gelişimine de yardımcı olabilirsiniz. Bu tür oyunlarda çocuğunuzun birden başarı elde etmesi kolay olmayabilir. Ebeveynler olarak çocuklarınızı cesaretlendirmelisiniz. Bu sayede gözle görülebilir düzeydeki zekâ gelişmelerine tanıklık edebilir ve iyi zaman geçirirken çocuğunuza katkıda bulunabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku