Covid-19 Türk Tipi Mutasyon Nedir?

0

Covid-19 Türk tipi mutasyon açıklamalarının ardından birçok kişide büyük bir korku oluşmuştur. Yapılan açıklamalar ile birlikte birçok ülkenin kendisine özel olarak mutasyon geçiren bir virüs ile uğraştığı ve bu noktada kendilerine özel olarak bazı önlemler alması gerektiği belirtilmektedir. Peki; Covid-19 Türk tipi mutasyon nedir? Önceden tanıştığımız virüs ile arasında ne gibi farklılıklar bulunmaktadır.

Korona virüs (covid-19) hastalığı ilk olarak 2019’un aralık ayında Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkmıştır. İlk belirtileri (yüksek ateş, öksürük ve nefes almada güçlük) solunum yollarını enfekte eden bir virüs olduğu ortaya çıkmıştır. Klinik araştırmalar sonucunda 13 ocak 2020 de tanımlanan bir virüstür. Temas ve damlacık yolu ile kolayca yayılabilen COVİD-19’un hayvan pazarındaki deniz ürünleri ve hayvanlarda tespit edilmiştir. Çin Halk Cumhuriyetinden sonra bütün ülkelere dağılmış tüm dünyayı kasıp kavuran bir küresel salgın halini almıştır ve pandemi adını almıştır.

Covid-19 Türk Tipi Mutasyon

Geçmişten günümüze kadar gelen korona virüs ailesinde farklı virüs çeşitleri SARS (Şiddetli Akut Solunum Sendromu) ve MERS (Orta Doğu Solunum Sendromu) hastalıklarına sebep olduğu ve yeni tip korona virüsünde bu hastalıkları tetikleyip çok daha solunum enfeksiyonlarına neden olmaktadır. Bu da Yeni Koronavirüs Hastalığına (SAR-CoV-2) virüsü sebep olmaktadır.

Mutasyon kavramı ilk olarak karşımıza İngiltere üzerinden çıkmıştır. Belirli bir süre bu değişim sebebiyle ülkeler İngiltere ile temaslarını yoğun bir şekilde kesmiştir.

 

Covid-19 Türk Tipi Mutasyon

Mutasyon; Bir organizmanın veya virüsün kalıtsal olarak değişiklik göstermesidir. Covid-19 Türk tipi mutasyon da bu tanım çerçevesinde değerlendirilebilir.

Virüsler sadece DNA ya da RNAdan oluşan protein tabakasından ibarettir ve yaşamlarını sürdürebilmek için mutlaka bir konağa ihtiyaç duyarlar. Konağa yerleştiğinde ise çoğu bilim insanı tarafından ‘dolaylı yoldan canlı’ kabul edilirler. Virüsler çok hızlı çoğaldığından ve konak hücreyi çoğalmak ve genlerini bırakmak için kullandığından dolayı binlerce virüs oluşturabilir ve oluşan virüsler bir başka virüs çeşidi ile DNA ve RNA alışverişini yapabilirler. Bu şekilde mutasyon havuzu ve milyonlarca kombinasyon ile milyonlarca virüs çeşidi oluşur. Konak bağışıklık kazandıkça virüs mutasyon geçirir ve bu şekilde yaşamlarını sürdürürler.

Son yapılan açıklamalar çerçevesinde Covid-19 Türk tipi mutasyon da geçirmiş olabileceği anlaşılmaktadır. Bu sebeple konu ile ilgili çalışan uzmanlar ülkemizde bulunan hastaların diğer hastalar ile karşılaştırmasını yaparak farklı çözümler üretmesi gerekmektedir. Sağlık Bakanı tarafından yapılan açıklama ile birlikte böyle bir çalışmanın yapıldığı anlaşılmaktadır.

Bütün virüslerin mutasyon geçirme ‘varyant değiştirme’ ihtimali vardır. RNA, DNA dan daha fazla mutasyon geçirebilir. Korona virüste RNA’dan oluşmuş bir virüstür çok kolay gen alışverişi yapabilmesi sonucunda çok geniş bir ailesi vardır. Günümüzde yaşadığımız grip, nezle gibi hastalıklarda korona virüs ailesinden meydana gelmektedir.

 

Covıd-19 Mutasyon Mu Geçirdi?

Dünya COVİD-19 için aşı arayışına girmişken aralık ayında İngiltere’de görülen B.1.1.7 adlı yeni mutasyona uğramış korona virüsü ve ekim ayında ise Afrika’da görülen B1.351 mutasyona uğramış virüsler endişe yarattı. Bu mutasyon geçirmiş virüslerin çok daha hızlı yayıldığı orta çıkmış ve dünyada Çin, ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde de tespit edildi. Ülkemizde de mutasyona uğramış korona virüs vakaları görülmeye başlandı.

Mutasyon geçirmiş korona virüslerin semptomları ölümcül olmamakla birlikte çok hızlı yayılması ülkelerde ki vaka artışına ve hastane kapasitesinin dolması endişelerini de beraberinde getiriyor. Yapılan açıklamalarda hükümetin ve insanların virüsün bulaşma riskini azaltmak için gerekli önlemlerin alınmasının çok önemli olduğu vurgulandı.

 

Aşının Covid-19 Türk Tipi Mutasyon Üzerinde Ki Etkisi Nasıl?

 

Varyantların ölümcül bir etkisinin olduğu görünmemiştir. Yapılacak aşılarda Şu ana kadar geliştirilmiş ve farklı ülkelerde onay sürecinden geçilmiş bulunan Moderna, Pfizer-BioNTech ve Oxford Astra Zeneca aşılarının yeni varyantlara etkisi konusunda kesin bir açıklama yapmamakla birlikte bilim adamları aşının varyantlar üzerinde etkili olacağından oldukça emin görünüyor.

Covid-19 Türk tipi mutasyon neticesinde ortaya çıkan virüse aşının tam olarak nasıl bir etkisinin olduğu bilinmemektedir. Zaman içerisinde bu virüsün ayrıntılarının ortaya çıkması ile birlikte tam net açıklama yapılacaktır.

 

Pfizer-BioNTech, Moderna aşıları oluşabilecek birçok varyant ile aşı denemesi yapıldığı ve hepsi üzerinde etkili olduğu söylenmiştir.

 

Her iki şirkette İngiltere ve Afrika’da çıkan yeni varyantlar üzerinde çalışmaya başlandığını belirtti.

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.