Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Tüm Vatandaşlara 8375 TL! Müjde Canlı Yayında Verildi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Tüm Vatandaşlara 8375 TL! Müjde Canlı Yayında Verildi!

0 168

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Tüm Vatandaşlara 8375 TL! Müjde Canlı Yayında Verildi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Müjdeli haberi verdi… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama nedir? Başvuran herkese 8375 TL ödeme yapılacağı duyuruldu.

 

İşsizlere kadınlara emeklilere binlerce liralık nakit destek ödemesi başvuru sonrasında verilmektedir. Bu başvuru için bazı başvuru şartları bulunurken son başvuru tarihinden önce de başvuru yapılması gerekiyor. 2021 yılındaki en yüksek kıdem tazminatı olarak 8284 TL belirtildi. Özellikle kıdem tazminatını araştıranlara müjdeli bir haber oldu. İşten çıkarılan ve tam 5 yıl prim ödenen işçiye haksız yere işten çıkarılması halinde 41420 TL tazminat ödenecek.

Kıdem tazminatı nedir? Kıdem tazminatı kimlere ödenir? Kıdem tazminatı nasıl alınır?

Kıdem tazminatı kişilerin çalışmış oldukları kurumlarda haksız yere çıkarılmaları durumundan çalıştıkları ve sigortalarının yatırıldığı süre boyunca ki hak ettikleri tazminat bedelidir. Bir kişi aynı yerde 5 yıl görev yapıyorsa 40 bin TL’ye kadar kıdem tazminatına hak eder.

Kıdem tazminatının bir ödenme süreci vardır. Kişiler bu süre içerisinde başvuru yapması gerekir. Kişiler o süre içerisinde başvuru yaptıkları durumda kıdem tazminatı ödemelerinden yararlanırlar. Aynı zamanda malulen aylığa bağlanmış ve eşinden ayrılmış kişilerde kıdem tazminatı alabilirler. Ancak bunun için işten ayrılan kişinin kıdem tazminatından yararlanabilmesi gerekmektedir.

Kıdem tazminatını nasıl başvuru yapılır?

Kıdem tazminatı almak isteyenler için birtakım başvuru şartları da mevcuttur.

Kişiler emekli olmaya hak ettiklerinde işverene bağlı olarak en az 1 yıl çalışmış ve iyi niyetli iş sözleşmesinin feshedildiğinde, askerlik nedeniyle işten ayrılmak zorunda kaldığında kıdem tazminatı alabilecektir. Aynı zamanda işçinin işyerinin satılması veya kısmen devredilmesi halinde de aynı şartlar altında çalışmaya devam edebileceklerdir. Edemedikleri durumda kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar.

Ayrıca işçi satılık işçi işten çıkarıldığında kıdem tazminat ödemesi yapılır. Evlilik sebebiyle istifa eden kişilerde tazminat almaya hak kazanırlar. Evlilik nedeni ile işten çıkan kadınlar kıdem tazminatını almaya hak kazanabilmek için iş sözleşmesini evlilik tarihinden sonra feshetmesi gerekir. Kişi evlilik nedeniyle işten ayrıldığında evlilik belgesini işyerine ibraz etmek zorundadır ve 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı almaya hak kazanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.