Devlet Yardımı Evlere Dağıtılıyor! Hemen Başvuru Yapın!

Devlet Yardımı Evlere Dağıtılıyor!

0 213

Devlet Yardımı evlere bizzat görevliler tarafından getirilecek. noktasında önemli gelişmeler yaşanıyor. İstihdam sunan işletmelere finansman yardımı yolda. İşletmeler ek olarak istihdam ettikleri insanlar için ödeyecekleri sigorta primlerini, kamu bankalarından kullanacakları kredilerde faizden düşebilecekler. İşte yeni yardımın detayları…

devlet yardımı evlere

Meclis’te görüşmeleri devam eden kanun tasarısı ile işverenlere yeni istihdam yardımı geliyor. Tasarının yasalaşması durumunda , ilave istihdam sunan işletmelere finansman yardımı verilecek. İlave istihdam yardımı mart ayında ve  Ekonomide Reform Paketi ile sunuldu. Geçtiğimiz hafta ise Meclis’e gönderilen, Plan ile Bütçe Komisyonu’ndan geçen kanun tasarısı ile de işverenlere verilecek olan yardımın ayrıntıları netleşti.

Teşvikten 50’ yi geçmeyen işçi çalıştıran işverenler  faydalanacak. Yani, yeni teşvik, mikro ile küçük firmalara yönelik olacak.

Devlet Yardımı Evlere Dağıtılıyor

İşverenler, 1 Temmuz 2021 ile 30 Haziran 2022 tarihleri içinde işe aldıkları yeni kişiler için teşvikten faydalanabilecek. Devlet Yardımı noktasında başvuran yararlanabilecek.

Teşvikten faydalanabilmek için işe alınacak yeni kişiler için de belirli şartlar gerekiyor. Birincisi, işe alınan çalışanın, işe girmeden evvel ki 3 aylık zaman zarfında 10 günden fazla sigortalı çalışmamış olması koşulu sunulmuştur. İşe alınacak insan yeni çalışan olmalı.

İkincisi, Bağ ve Kur durumunda sigortalı olmamalılar ve isteğe bağlı sigorta primi de ödemiyor olmaları şartları gerekiyor. İşverenin, son bir sene içindeki çalışan tamamının üzerinde yeni işe alım yapması lazım. Daha net  bir anlatımla, işveren, son bir sene de işten çıkarım yapmışsa yardımdan faydalanmayacak.

Destek Herkese Verilecek

Yasa çıktıktan evvel ek olarak istihdam üreten işverenler Kredi Garanti Fonu durumu ile  kamu bankalarından 30 Haziran 2022 zamanına  kadar kredi kullanabilecek.

Devlet yardımı evlere ; Bu bir sene içinde işveren yeni işe aldığı insanların sosyal güvenlik primlerini, işsizlik sigortası primlerini tam anlamı ile ödeyecek.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.