Dilatasyon nedir?

Dilatasyon

0

Dilatasyon nedir; Dilatasyon kelime anlamı olarak iki farklı yerde kullanılmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

–              İnşaat yapımlarında

–              Tıp dilinde

Dilatasyon

Dilatasyon nedir

Hazır yapı stili, mühendislik çalışmaları ve aynı zamanda teknik hususları incelediğiniz vakit, karşımıza Dilatasyon nedir şeklinde önemli bir bir soru gelmektedir. Dilatasyon, yüksek katlı ve oturma alanı geniş yapılar tasarlanırken yapının oturtulmuş olduğu zemindeki farklılıklar ve sıcaklık değişimlerinden dolayı ortala çıkmış bulunan gelen genleşme ve aynı zamanda kısalma durumunun  yapıya zarar vermesini engellemesi için yapılarda bırakılan boşluklara verilen addır.

Bu gibi durumlarda yapılar tasarlanırken tek bir blok halinde inşa edilmesi yerine iki, üç ya da daha fazla ayrı bloklar halinde tasarlanır ve her blok arasına statik projenin gerektirdiği ölçüde 5cm, 10cm, 15 cm gibi ölçülerde boşluklar bırakılarak inşa edilir. Yapıtların zeminlerine bırakılacak olan boşluk oranının zeminin cinsi ve aynı zamanda farklılıkları ile oluşumun yüksekliğine göre belirlenir.

Bütün farklı malzemelerin ısı değişimlerine göre farklı miktarlarda genleşme ve büzülme kapasiteleri bulunur. Betonarme ve çelik yapılar da yaz-kış ısı farklılıkları, sıcaklık değişimi, gece-gündüz sıcaklık farklılıkları sebebiyle genleşme ve aynı zamanda kısalma eğilimi göstermektedir. Bu sebepten dollayı geniş ve çok katlı yapılarda tasarım aşamasında dilatasyon boşlukları bırakılmalıdır. Bu boşluklar uygun dilatasyon profilleri ile kapatılmaktadır. Bunlar:

–              Delitasyon derzi

–              Delitasyon izolasyonu

–              Delitasyon Fugası

Mühendislik çalışmaları ve teknik altyapı oluşumu ve fizibilite çalışmaları içerisinde de Dilatasyon nedir ve bununla birlikte sonuçları tam olarak nelerdir? Bu tarz hususlar çalışma projesi içerisine dâhil edilir. Projeler üzerinde çalışan mühendislerin Dilatasyon nedir ve neticeleri tam olarak nedir? Bunları hesaplayarak, projeleri amacına daha uygun bir hale getirdiklerini söyleyebiliriz. Özellikle  içeriğinde metal bulunan yapılar ve çelik yapılarda genleşme ve bununla birlikte  kısalma halinin net bir şekilde tespit edilmesi büyük önem taşır. Günümüzde yapı teknikleri ve özellikle mimari çalışmalarda son derece önemli neticeler ve yapılar ortaya koyulmasıyla, Dilatasyon nedir ve ortaya çıkardığı sorunlar da detaylı bir şekilde inceliyor.

Tıpta  Dilinde Dilatasyon Ne Demek?

Dilatasyon, tıp dilinde genişleme anlamına gelmektedir. Herhangi bir organın normal hacminin artması o organın dilatasyonu anlamına gelir. Dilate olmak, dilatasyona uğramak olarak da geçmekte.

Çeşitli etkilerden dolayı ilgili yapının genişlemesi veya bunun dışında olması gereken normal ebatın artması dilatasyon nedir şeklinde ortaya çıkan sorusunun en genel cevabı olarak verilir.

Dilatasyon tıp dilinde organ ve yapıların genişlemesi demektir. Dilatasyon terimi tıpta kullanıldığı gibi pek çok diğer sektörde de kullanılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku