Dinlerken İnsanları Hüzne Boğan Kimseye Etmem Şikayet Şarkısının Bilinmeyen Hikayesi

0

Kimseye Etmem Şikayet

Kimseye Etmem Şikayet şarkısı pek çok kişi tarafından bilinen ve severek dinlenen bir şarkıdır. Oldukça acıklı olan bu şarkının bilinmeyen bir hikayesi bulunuyor.

Şarkı 13 yaşında evlendirilmiş olan bir kız çocuğunun hikayesini anlatıyor. Bu hikaye duyanları çok şaşırtıyor.

İhsan Raif Hanım’ın babası Beyrut’ta valilik yapıyor. Hanımefendi de burada dünyaya geliyor. 12 yaşına kadar ise Adana’da yaşamını sürdürüyor. Vali olan babasının görevi sebebi ile 12 yaşında İstanbul’a taşınıyorlar. İhsan Raif Hanımın hüzünlü hikayesi de bu şekilde başlıyor.

Taş Konakta Geçirdiği Günler

İhsan Raif Hanım ve ailesi İstanbul’a taşındıktan sonra Taş Konak’ta yaşamaya başlıyorlar. İhsan Raif Hanım Taş Konak’ta yaşadığı günleri hüzünlü bir şekilde anıyor. Bunun yanında bu Taş Konağı şiirin müziğin ve sanatın beslediği bir edebiyat mekanı olarak isimlendiriyor.

İhsan Raif Hanım Taş Konakta geçirdiği günlerde son derece mutlu. Belkıs isminde bir de kız kardeşi var ve günler onunla oyun oynayarak geçiyor.

Arap Bacıların İhsan Raif İçin Hazırladığı Kötü Komplo

İhsan Raif Hanım her şeyden habersiz yine bir gün kardeşi Belkıs ile oynarken odalarına birden tanımadıkları bir adam giriyor. İhsan Raif Hanım ve kardeşi bu adamı tanımıyor ve Taş Konak’a nasıl girdiklerini de bilmiyorlar.

Bu adam İhsan Raif Hanım’ı kaçırmaya çalışıyor. Ancak başarılı olamıyor. Çocukların çığlıkları nedeni ile paniğe kapılan adam orayı terk ediyor.

Sonrasında bu kişinin Reji Memuru olan Mehmet Ali olduğu anlaşılıyor. Bu kişi başka bir kadın ile birliktelik yaşasa da gözü 13 yaşında küçük bir kız olan İhsan Raif Hanım’da. Taş Konak’a a Arap bacıları kandırarak giriyor. Kimseye etmem şikayet şarkısı.

Bu olayın yaşanması İhsan Raif Hanım’da derin izler bırakıyor. Vali babası Raif Paşa ise çıkan dedikodular nedeni ile kızının Mehmet Ali ile evlenmesini istiyor.

1890 yılında İhsan Raif Hanım henüz daha 13 yaşındayken İzmir’e gelin gönderiliyor. İhsan Raif Hanım İstanbul’dan çok sevdiği ailesi ve Taş Konak’tan ayrılırken yaşadıklarını kağıda dökerek Kimseye Etmem Şikayet şarkısını yaşıyor.

Kimseye etmem şikayet ; 14 yıl devam eden evliliğinden 3 çocuğu oluyor. Sonrasında ikinci evliliği sadece 1 gün sürüyor. Üçüncü evliliğini ise yazar olan Şahabettin Süleyman ile yapıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku