Dünyanın En Etkili 100 Kişisine Türk İsmi! Time Dergisinin En Etkili 100 Kişisi

0 27

Dünyanın en etkili 100 kişisi arasına, uzun süreden sonra son yıllarda bir Türk te damgasını vurdu. Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı olan Fatih Birol bu listede yer alarak, ülkemizin onur kaynağı oldu. Time Dergisi’nin yaptığı anketler neticesinde farklı branşlarda değişik ülkelerden yer alan sınırlı sayıda kişi içinde ülkemizden de bir ismin olması, onur verici olarak nitelendirildi. Joe Biden, Prens Harry ve eşi gibi ünlü kişilerin de yer aldığı listeden bir Türk’ün de öne çıkması, ülkemiz adına gurur verici olarak ulusal basına yansıdı.

Gezegenin Kahraman Savaşçısı

Fatih Birol’un gezegenimiz için yaptığı çalışmalar ve başarılı danışmanlıkları, Times Dergisi’nde isminin geçmesinin temel nedeni olarak görüldü. Petrol piyasalarının kontrol edildiği kurum olan IEA misyonuna yakışır bir işlevlik kazandırmış ve dünyada adını duyulur hale getirmiştir. İklim değişikliklerinin verdiği zararın dünyaya çapında uyandıracağı kötü etkilere karşı çalışmalar yürüten Birol, bu konuda hedefine azimle yürümektedir.

2050 yılı için öngördüğü sıfır emisyon hedefi için son derece sıkı çalışmalar da yürütmektedir. Yaptığı faaliyetler sadece bilimsel çalışmalarla sınırlı kalmayıp, dünyada da bilinç düzeyini arttırmaya yönelik olarak nitelendirilir. Çin, Hindistan gibi bazı Uzakdoğu ülkelerinin de bu çalışmadan yararlanmak için kendisini sıkı şekilde takip ettiği bilinir. Elon Musk, Donald Trump gibi çok sayıda ismin yer aldığı listede başarılı iş ve bilim insanını görmek Türkiye için bir övünç kaynağı olmuştur.

Fatih Birol’un Başarısı

Fatih Birol’un ülke dışındaki bu başarısı ülkemizdeki yetkili makamlar tarafından da övgüye layık görüldü. Bu isimlerin başında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez gelir. Dünyanın geleceğine ışık tutan başarılı çalışmaları, bilim camiası tarafından da övgüyle karşılanmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.