İşlem yapmayan vatandaşlar e – Devlet’ten girerek hemen işlem yapmanız gerekiyor

İşlem yapmayan vatandaşlar e - Devlet’ten girerek hemen işlem yapmanız gerekiyor

0 303

İşlem yapmayan vatandaşlar e – Devlet’ten girerek hemen işlem yapmanız gerekiyor

Devlet tarafından atılmış olan adımlar doğrultusunda ileti yönetim sistemi kurularak vatandaşların telefonlarına genel SMS’ ler ve çağrılar artık engellenebilecek konuma getiriliyor. Fakat engelleme oluşturamayan vatandaşlar ise çağrı gönderecek ve SMS atacak şirketlere onay vermiş sayılmakta. Ülkemizde birçok vatandaşın şikayet konusu olan telefonlara gelen aramalar ve mesajlar çok fazla rahatsız etmekte.

Fakat devlet bünyesinde atılmış olan adımlar ile ileti yönetim sistemi kurulmuş oldum bu sistem aracılığıyla pek çok vatandaş telefonlarına gelecek olan mesajları ve aramaları daha önceden engelleyebilmek şansına sahip oluyor. Fakat engelleme oluşturamayan vatandaşlar arama yapacak ve mesaj yollayacak şirketlere onay vermiş oluyor.

Cep telefonuna gelen şirket SMS’lerindenbunalan vatandaşlar için ileti yönetim sistemi devreye sokuldu. Fakat birçok vatandaş bu konu hakkında detaylı bir bilgiye sahip değil. Oysa ileri ileti Yönetim Sisteminde e-devlet bilgileri ile beraber giriş oluşturarak bu telefonlara gelecek olan bu mesajları engellemek mümkün olmakta.

Yeni uygulamalar sistemi eklendi

Bu uygulama dahilinde yapılmış olan son duyuru kapsamında mevzuat gereğince 150.000 ve daha az sayıda onaylı şekilde iletişim adresine sahip olan kurumların bu izinleri ileti yönetim sistemine kaydetmesi gereken son tarih ise 31 Mayıs 2021 olduğu açıklandı. Vatandaşlar ise 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren bu işletmelerin izinlerini onaylayabilecek ya reddedebilecek.

e-devlet Nedir ?

e-devlet Nasıl Kullanılır ?

e-devlet bilgi ve iletişim teknolojileri aracılığıyla ayakta duracak yeni bir devlet anlayışının ifadesi olarak değerlendirilir. Devletin gerek yapısal gerek zihinsel dönüşümünü gerekli kılan bir model olarak kabul görmüştür.

e-devlet bir bilgisayar veya akıllı telefon ve tabletler aracılığıyla girilebilir, işleri kolaylaştıran bir uygulamadır. Google üzerinden websitesine veya mobil uygulama ile e-devlet’e ulaşabilirsiniz. Güvenlik gerektiren uygulama için e-imza, mobil imza, internet bankacılığı ve TC kimlik kartı gibi doğrulama araçları kullanılmaktadır. Çeşitli ödemelerinizi, başvurularınızı, sağlık işlemlerinizi, eğitim işlemlerinizi, maaşlarınızı, ikametgah adresinizi ve daha birçok işlerinizi e-devlet websitesine veya mobil uygulamasına girerek halledebilirsiniz.

e-devlet’e kayıt olmak için tek kullanımlık şifre almak gerekmektedir. Şifreyi nasıl alacağınızı e-devlet sitesi üzerinden araştırabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.