Ebeveyn Testi Nedir? Nasıl Uygulanır?

0

Ebeveyn Testi Nedir? Nasıl Uygulanır?

İÇERİK

Ebeveyn testi, ebeveynlere birer ebeveyn olarak kendi kişilik özelliklerini, karakterlerini tanımalarına yardımcı olan birçok sorunun bir araya gelmesi ile oluşan testlerden biridir. Ebeveyn testi ailenin çocukları ile çok daha iyi ve sağlıklı bir iletişim kurmalarına yardımcı olur. Kendi güçlü ve sert yanlarının farkında olan ebeveynler geliştirilmesi gereken yönlerini de ebeveyn testleri sayesinde oldukça kolay ve rahat bir şekilde tespit edebilmektedir.

Bu sayede ebeveynler iletişim tarzlarını daha iyi anlayarak çocukları ile daha sağlıklı bir iletişim kurabileceklerini fark edebilirler. Ebeveynler çocukları ile yaşadıkları problemleri çok daha net bir şekilde tanımlayarak oluşan problemlere yönelik çözüm yolları da geliştirebilmektedirler. Çocukları ile iletişimlerini güçlendirebilecekleri aktiviteleri ebeveyn testleri ile daha net öğrenerek daha keyifli ve daha verimli zaman geçirebileceklerdir. Bu durum aile ilişkilerine de olumlu katkılarını göreceklerdir. Tüm bunlara ek olarak çocuklarının sağlıklı gelişimini ve eğitim hayatlarındaki başarılarının da çok daha iyiye gitmesini sağlayacaktır.

Ebeveyn Testinde Yer Alan Bazı Sorular

 1. Türkçeyi ne kadar akıcı ve ne kadar doğru konuşursunuz?
 2. Kaç tane çocuğunuz var?
 3. Şu an da evli misiniz?
 4. 1’den 10’a kadar numaralandırılırsa, çocuklarınız ortalama ne kadar mutlu?
 5. Ebeveynseniz, ne zamandır bir çocuğa sahipsiniz?
 6. Daha önce hiç boşandınız mı?
 7. 1’den 10’a kadar numaralandırılırsa, çocuklarınız ortalama ne kadar sağlıklı?
 8. 1’den 10’a kadar numaralandırılırsa, çocuklarınız okulda veya iste ne kadar başarılı?
 9. 1’den 10’a kadar numaralandırılırsa, çocuklarınızla ilişkiniz ne kadar iyi?
 10. 1’den 10’a kadar numaralandırılırsa, ne kadar iyi bir ebeveyn olduğunuzu düşünüyorsunuz?
 11. Ebeveynlik konusunda daha önce hiç eğitim aldınız mı?
 12. Aldıysanız eğer eğitiminiz ortalama olarak kaç saatti?
 13. Bir öğretmen, danışman, doktor veya başka bir meslek mensubu bu teste girmenizi önerdiyse, lütfen kendisinin veya kurumu belirtin?
 14. Çocuğumu düzenli olarak tıbbi kontrole götürürüm.

Ebeveyn testinde yukarıda belirtilen ve benzer onlarca sorular sorularak ebeveynlik testine tabi tutulursunuz. Ne kadar doğru ya da hatasız birer ebeveyn olduğunuzu ebeveyn testi sayesinde öğrenebilir çocuğunuza karşı saha sağlıklı birer ebeveyn olabilirsiniz.  

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku