Ekran Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

0

 

Bir bilgisayarın en önemli parçaları arasında ekran kartıdır. Çünkü ekran kartı bilgisayarın kalitesini ön plana çıkarır. Özellikle görüntünün donmaması kaliteli olması gerektiği oyun bilgisayarı için ekran kartı çok önemli görev üstlenir. Bir bilgisayarda monitor görüntüsü ekran kartı sayesinde olur.

 

Ekran Kartı Görevi

Ekran kartı görüntünün monitöre aktırılması görevini üstlenir. Dolayısı ile ekran kartının kalitesi bilgisayarın görüntü kalitesine direk etki eder. Tabii görüntü kalitesini etkileyen bir diğer faktör de monitor kalitesidir. Genelde masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız ve güncel işlerinizi görüyorsanız belki çok kaliteli bir ekran kartına ihtiyaç olmayabilir. Ancak eğer oyun oynuyorsanız ya da oyuncu bilgisayarı kullanıyorsanız ekran kartı ve monitor mutlaka kalite olmak zorundadır.

 

Ekran kartları çoğu yerde grafik kartı olarak da ifade edilir. Yani resim, video, yazı, ve grafik şekillerinin oluşturulmasında ekran kartı görevlidir. Aslında ekran kartını asıl görevi ram işlemci ve hard disk gibi birimlerden anakart kullanarak buradan aldığı bilgileri ekrana yani monitöre yansıtmaktır. Bilgisayar ve laptopların ekran kartı ve anakart kasada bulunur.

ekran kartı

Çoğu bilgisayarın işlemcilerinde dahili grafik işlemcisi bulunur. Ancak bu grafik işlemciler ekran kartının verdiği verimi tam olarak veremez. Eğer yüksek çözünürlük isteyen oyunlar, ofis programları, masaüstü uygulamaları ve tasarım yazılımları gibi uygulamaları kullanıyorsanız mutlaka ekran kartının olması şarttır. Bunun dışında ekran kartına gerek duyulmaz. Ancak grafik işlemcisi olmayan kullanıcılar zaten ekran kartını edinmek zorundadırlar.

 

Ekran Kartı Çeşitleri

Ekran kartları kalite ve GB gibi özelliklerine göre çeşitlilik gösterir. Ekran kartını seçerken oyuncu bilgisayarı için farkı masaüstü bilgisayarı için farklı özelliklerde ekran kartı seçimi yapılır. Mesela masaüstü bilgisayarı ile oyuncu bilgisayarı monitör çözünürlüğü aynı olmayabilir. Ya da işlemci hızları farklılıklar gösterebilir. Dolayısıyla ekran kartını alırken bunlara da dikkat edilmesi gerekir. Aslında ihtiyacınıza göre seçimlerinizi yönlendirmeniz gerek.

 

Ekran Kartı Nasıl Takılır?

Bilgisayarınıza ekran kartını takacağınız zaman bilgisayara voltajı kesmeniz ilk yapmanız gereken işlemdir. Diğer işlem ise ekran kartını bilgisayarınızın kasasını içine takılacağından burada oluşabilecek tozları temizlemeniz gerekir. Toz her parçanın büyük düşmanıdır. Daha sonra bilgisayarın önceki ekran katı çıkartılarak aynı yere yeni ekran kartları takılır. Bazen yeni ekran kartını taktığınızda ekstra güç gereksinimi ortaya çıkabilir. Bu durumda zaten ekran kartının ekstra güç girişleri olacaktır. Yeni ekran kartının voltaj girişlerine yine kart için tasarlanan güç kablolarını monte ederek bu sorunu çözmüş olacaksınız.

 

 Kullanım Amacına Göre Donanımlar

Eğer oyun oymayı amaçlıyorsanız grafiklerin çok olacağı için oyun bilgisayarı için bir ekran kartı almanız gerekir. Film izleme ya da kullanacağınız programlara göre ram ekran karı ya da anakart seçimi masaüstü bilgisayarı ya da oyun bilgisayarı fark etmez performansı iki katına çıkarır. Ekran kartının tek başına iyi olması da bir anlam ifade etmez.

 

Eğer ram sıkıntılıysa depolama olmaz. Bilgisayarda bulunan her parça ram ile iletişime geçerek işlem yapar. Yani ram’in kapasitesi ne kadar fazla ise bilgisayarın o kadar oranda birden fazla işlem yapması kolaylaşır. Eğer sıkı bir oyun tutkunuysanız ya da işiniz çözünürlükle ilgili bir işse en az 2 ile 8 GB bellekli bir ekran kartına ihtiyacınız olacaktır.

 

Parça Bazlı Bilgisayar Fiyatları

Bilgisayar araştırırken en ucuz bilgisayar fiyatları diye arama motorundan arattığınızda karşınızı istediğiniz fiyatlarda bir sürü bilgisayar çıkabilir. Ancak  arattığınız da aynı oranda bilgisayar parçalarının da ucuzunu aratmış olacaksınız. Çünkü bilgisayarlarda fiyatı belirleyen parçalarının kalitesidir. Bu yüzden en ucuz bilgisayar fiyatları araştırırken bazı şeyleri göz önünde bulundurmak gerekir.

Ekran Kartı Fiyatları

Ekran kartları fiyatları çeşitli farklılıklar göstermektedir. İstenilen özelliklere göre birçok ekran kartı bulunmaktadır. Bu sebeple 500 TL ile 4000 TL arasında değişen ekran kartı fiyatları bulunmaktadır. Kalitesine göre farklılıkları bulunmaktadır. Ayrıca 2. El olarak da ekran kartları alınabilir. Böyle bir tercih ile daha uygun fiyatlara ekran kartını alabilirsiniz. Fakat 2. El olarak alınan ekran kartlarının tam olarak nasıl bir işlem göreceğini tam olarak bilemezsiniz. Garantisi bulunmadığından hızlı bir arıza durumunda her hangi bir hakkınız bulunmayacağını ayrıca bilmelisiniz. 2. El ekran kart fiyatları da 200 TL ile 2 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. İhtiyaç doğrultusunda alım yapılabilir.

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku