Emekli olmak İsteyene vergi İndirimi geldi! Faizsiz şekilde konut kredisi kampanyası

Emekli olmak isteyene vergi indirimi geldi! Faizsiz şekilde konut kredisi kampanyası

0 73

Emekli olmak isteyene vergi indirimi geldi! Faizsiz şekilde konut kredisi kampanyası

Emekli vatandaşa müjdeli haber geldi. Sağlık problemleri sebebiyle işine devam etmekte zorlanan vatandaşlar için emeklilik işlemlerine birkaç ayrıcalıklar gösterilmekte. Bunların ilk sırasında ise gelir vergisi matrahından meydana gelen indirimler yer almakta. Şeker hastalığı olan ya da astım hastalığı olan vatandaşlar ilgili sağlık kuruluşlarından alacağı belgeler ile vergi indirimi başvurusunda bulunabilme hakkına sahip.

Alacak olduğunuz vergi indirimi ile beraber SGK yapacak olduğunuz başvuru sonrasında ise erken emekli olma hakkına sahip oluyorsunuz. Bununla beraber harp 15 Temmuz gazileri dul vatandaşlara ve yetimlere 1 konut ile sınırlı olma şartı ile beraber faizsiz şekilde konut kredisinden faydalanma hakkı verilmekte.

Faizsiz şekilde verilecek olan konut kredisinden kimler faydalanabilir?

Emekli Sandığı, SGK kapsamında harp ya da vazife malulü olmaları nedeni ile beraber aylık bağlanan vatandaşlar, 15 Temmuz gazileri, dul ve yetimler de bu faizsiz konut kredisinden yararlanma şansına sahip oluyor.

Bu Kredi kapsamından yararlanacak hak sahipleri arasında öncelik kime ait?

Hak sahiplerine gerekli taleplerde bulunmasından sonra öncelikle malulü kendisine ölümü halinde dul kalan eşine eşi hayatta değilse ya da eğlenmiş ise çocuklardan herhangi birisine toplu konut idaresi bünyesinde verilmekte. Yetim aylığı alıyor olan çocuklar için de öncelikli sıra anne ya da babaya 1 konut ile sınırlı olmak üzere verilmekte.

Krediden yararlanmak için gerekli olan hak sahipliği belgesi nereden temin edilir?

Bunun için gerekli belgeler kamu görevlileri ödemeler daire başkanlığı, SGK İl müdürlüklerine gerekli olan dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir bunun sonucunda ise e-devlet aracılığı ile faizsiz konut kredisi kampanyasına hak sahipliği belgesi başvurusu butonuna tıklayarak gerekli olan talep oluşturulur.

Kullanılan kredinin geri ödemesi nasıl yapılır?

Verilmiş olan Kredi hak sahipleri bünyesinde ödemesi yapılıyorsa aylığının dörtte biri oranında kesinti yapılır.
Henüz borcu ödemeden aylık maaşı kesilen vatandaşlar nasıl ödeme yapar?
SGK bölgesinde kredi kullanan vatandaşlar hangi durumda olursa olsun aylık maaşları kesildiği takdirde toplam borç miktarını Ziraat Bankası’na bildirirler. Kurumdan aylık maaş alamayan vatandaşlar kamu kurum statüsünde yer almayan ya da bir yerde faaliyet gösteren Kredi kullanıcılarının toplam borcu kurumdan almış olduğu maaşın son aylığının dörtte biri kadar kabul edilerek her ayın 20 günü akşamına kadar gerekli olan bankaya kredi kullanan kişiler tarafından yatırılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.