Emekli olmak İsteyenlere müjde! 36 ay vadeli ve 1.55 faiz oranıyla kredi fırsatı! Başvuru şartları ve detayları…

Emekli olmak isteyenlere müjde! 36 ay vadeli ve 1.55 faiz oranıyla kredi fırsatı! Başvuru şartları ve detayları...

0

Emekli olmak isteyenlere müjde! 36 ay vadeli ve 1.55 faiz oranıyla kredi fırsatı! Başvuru şartları ve detayları…

Yaşanan gelişmeler emekli olmak isteyenleri yakından ilgilendiriyor. Prim gün sayısını dolduranlara emeklilik fırsatı ve 12 milyara yakın Bağ-Kur borçlusuna borcunun yapılandırılması imkanından sonra bir müjde daha geldi. Kamu bankalarından Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halk Bank emekli olacak olanlara 36 ay vadeli 1.55 faiz oranıyla kredi imkanı veriyor

İşte emeklilik kredisi için belli olan kredi başvuru şartları…

Emekli olmak isteyenler için müjde…

Kredi başvuru şartları ve detayları belli oldu. Emekli olabilecek sigortalılara Ziraat halk VakıfBank aylık 1.55 faiz oranıyla 36 ay vadeli emekli kredisi kullanma imkanı veriyor. Sigorta prim borcu olanların borçlarını peşin ödeme tarihinin son günü olduğu 1 Kasım tarihine kadar sigortalılar Kredi çekebilecekler. Bağlanacak emekli aylıklarından kredi taksitleri kesilecek. Emeklilik kredisi ile ilgili detayları fırsattan yararlanmak isteyenler araştırıyor. Şimdi son gelişmeler…

Kredi işbirliği protokolü dün Sosyal Güvenlik Kurumu ile Ziraat Bankası ve Vakıfbank arasında emekli olacak sigortalılar için imzalandı. Sağlık hizmetlerine erişimdeki ilerlemeler, sigortalılık ,emeklilik ve protokolün içeriğine ilişkin bilgileri SGK Başkanı İsmail Yılmaz verdi.

Banka kredisinin anlaşması sayesinde yapılandırmayla borcunu ödemesi halinde aylık bağlanabilecek sigortalılara herhangi bir ödeme güçlüğü çekmeden emeklilik imkanı sağlanacaktır. Geniş bir kitleye emeklilik fırsatı sağlayan kredi işbirliğine ilişkin şu bilgileri açıkladı.

İLK ETAPTA 32BİN KİŞİ EMEKLİ OLABİLECEK

16 454 sigortalı bir önceki yapılandırma düzenlemesi kapsamınca imzalanan anlaşma kapsamında kredi kullanarak emekli oldular. Yaklaşık 32 bin sigortalı yeni yapılandırma kapsamında olup dün imzalanan protokol ile emekli olma imkanı bulunuyor.

KREDİ TAKSİTLERİ AYLIKTAN KESİLECEK

Sigortalı kişiler yapılandırılan borçlarını son ödeme tarihine kadar yani 1 kasıma kadar 36 ay vade ve aylık 1.55 faiz oranıyla kredi kullanabilecekler. Bağlanacak emekli aylıklarından kredi taksitleri kesilerek ödenecektir.

TAKSİCİ, DOLMUŞÇU DA YARARLANABİLİR

Sigorta primlerinde birikmiş olan borçlarını ödemeleri halinde kredi işbirliği protokolü kapsamında, Bağ-Kur’dan yaşlılık aylığı alabilecek sigortalılar, 4B prim borcunu ödemesi halinde 4A’dan yaşlılık aylığı bağlanabilecektir. Sigorta prim borcu birikmiş olan tarım işlerinde çalışanlar, dolmuş ve taksi çalışanları da borçlarını ödemesi halinde yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılarda bankaya başvurabiliyorlar. Yaşlılık aylığı alabilecek olan sigortalı kişiler hizmet borçlarını ödemesi halinde faydalanabiliyorlar.

İHYA EDEN 3’TE BİRİ ÖDENECEK

Sigortalılık süresini düzenlemeden yararlanarak ya edenler mevcut borcun sadece üçte birini ödeyecekler. Primini kendi ödeyen başta bağ-kur sigortalıları olmak üzere vatandaşların müracaatları e-devlet üzerinden alınıyor.

Sigortalılık sürelerine eskiden dondurulan hizmet süreleri canlandırılarak ilk taksitini 31 Ekim’e kadar ödeyenlere eklenecek. 31 Nisan’dan öncesindeki sigorta prim borcu olan hizmetleri durdurularak bu tarihe kadar yapılandırma kanunundan yararlanmayanların prim borçları silinmesi söz konusudur. 3 ay içerisinde ödemelerin yapılması gerekiyor. Sigortalılık prim miktarının tebliğ edilmesinden sonra yatırılmasıyla aktif hale gelecektir.

Asgari ücret üzerinden prim ödemeleri yapılıyor. Dul ve yetim aylığı için bağ-kur sigortalıların Yakınları da primleri canlandırmak için başvurabiliyor. Eskiden dondurulan sigortalılık surecinin her günü için hangi sene olursa olsun bu sene en az 41.14 lira prim yatırılacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku