Emeklilere Enflasyon Zammı Verilecek! Yetkili Ağız Ocakta Ek Olarak Verilecek Zammı Açıkladı!

Emeklilere Enflasyon Zammı Verilecek!

0 697

Emeklilere Enflasyon Zammı

Emeklilere enflasyon zammı ile ilgili sonunda açıklama yapıldı. Ocak ayında ek bir zam daha verilecek. Yeni yılın ilk ayı ile birlikte kazançlarında yaşanacak olan artışı beklerken emekliler bu süreç içerisinde pek çok kazanç da elde ettiler. Temmuz ayı ile birlikte emekli memurlara yüzde 8.45 oranında zam gelmişti, alınan bu zam birçok emekliyi mutlu etse de bu süreçte marketlere,  pazarlara gelen fiyat artışıyla vatandaşın yine ekonomik durumunda düzelme yaşanmadı.

Emeklilere enflasyon zammı

2022 yılı için emekli maaşlarına gelecek olan zammı beklemeye başladılar. Emekliler Ocak ayı ile birlikte ne kadar zam alacaklar? 2022 yılı maaş miktarları ne zaman belli olur? Emeklilere enflasyon zammı müjdesi!

2022 yılı emekli maaşı ne ne kadar?

emekli enflasyon zammı

2022 yılı ile birlikte emekli maaşına ne kadar zam gelecek? 2002 yılında hem emeklilerin hem de memurların maaşlarına yapılacak zam enflasyon oranına göre belirlenmektedir. 2021 yılı Aralık ayı yıl sonu enflasyon oranı açıklandı. Emekli maaşlarına getirilecek olan zam oranı da belli olacak.  Milyonlarca emekli Ocak 2022’ i bekliyor. Ayrıca Merkez Bankası yıl sonu enflasyon oranı beklentisini de açıkladı. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada Eylül ayı piyasa anketi sonuçlarına göre 2021 yılı yıl sonu enflasyon beklentisi % 8.94’ ken anket sonucu yüzde 8.92 olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda yıl içerisinde tüketici enflasyonu yani TÜFE beklentisi ise bir önceki ankete göre yüzde 16.30 yeni yapılan ankette yüzde 16.74 olarak açıklandı. Emeklilere enflasyon zammı verilecek.

En düşük emekli maaşı ne kadar?

2021 yılı Temmuz ayında yapılan zam oranı ile birlikte emekli maaşlarında bir miktar yükselme yaşandı. İşte en düşük emekli maaş miktarları…

SSK kapsamında 2000 yılı öncesinde emekli olan bir kişinin maaşı miktarı 2420 ile 2624 TL arasında değişiklik göstermektedir. SSK kapsamında 2000 yılından sonra emekli olan kişinin emekli maaşı 1500 lira ile 1627 TL arasında farklılık gösteriyor. BAĞ-KUR kapsamında BAĞ-KUR esnaf sisteminden emekli olan bir kişinin emekli maaşı 1763 TL ile 1912 TL arasında değişiklik göstermektedir. BAĞ-KUR tarım emeklisi kişilerin ise 1662 TL ile 1802 TL arasında farklılık gösteriyor.

 Ek ödeme alan emekliler!

Binlerce emekli ek ödemeyi kimin aldığını merak ediyor. Ek ödeme alma şartları nelerdir? 5454 sayılı kanun ve ek ödeme kapsamında alınan emekliler açıklanmıştır. Bu kapsamda prim ve primsiz ödemeler belirlenirken bu ödemeden gelir alanlarda yararlanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.