Emeklilere Müjde 408 TL Eş Yardımı Yapılacak!

Emeklilere Müjde 408 TL Eş Yardımı Yapılacak!

0

Emeklilere Müjde 408 TL Eş Yardımı Yapılacak!

Ülkemizde emeklileri yakından ilgilendiren bir gelişme yaşanıyor. Aktarılan son bilgilere göre bu hafta içersinde kamuda çalışan işçi, memur ve emekli memurlar için zam oranları belli olacak. Zammın yanında emekliler için birçok müjdeli haber geldi. Aile parası, sosyal tesis indirimleri, yaş beklerken GSS adlı primlerin ödenmesi gibi başlıklarda gelen müjdeler emeklileri sevindirecek gibi duruyor.

 

Emekliler için istenen bu talebin hayata geçirilmesi durumunda 2 çocuğu olana 588,48 TL ödeme yapılırken, 408 TL eş yardımı yapılacak. Ülkemizde milyonlarca vatandaşı ilgilendiren toplu sözleşmeler için pazarlıklar başladı.

Bu konu üzerine konuşan Faruk Erdem birtakım bilgilendirmelerde bulundu.

“Bu ilk önerinin ardından, iki taraf arasındaki temasların sürdüğü öğrenildi. Ortak bir noktada buluşması ile birlikte işçiler için bu hafta imzaların atılmasını bekliyoruz. Memurlar ve memur emeklilerini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri ise Ağustos ayı ile birlikte başladı.

İlk toplantıda memur sendikaları tekliflerini sunmuşlardı. Ardından hizmet kollarıyla ilgili görüşmelere geçildi, ve sektör için ayrı ayrı talepler alınarak ön protokoller imzalandı. Bu imza altına alınan talepler üzerinden müzakereler ve pazarlıklar devam edecek. Böylece memurların ve memur emeklilerinin 2022 ile 2023 yılları için dört ayrı zam oranı ve sosyal hakları belirlenecek.

Bu yıl Memur-sen ve Türkiye Kamu-sen toplu sözleşme görüşmelerinde birlikte hareket ediyorlar. İki konfederasyonun ortak teklifleri de hükümete sunulmuştu. İki konfederasyon taban aylığa 600 TL seyyanen zam 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17, her yıl yüzde 3 olmak üzere iki yılda toplam yüzde 6 refah payı artışı talebinde bulundu.

konfederasyonların talepleri arasında tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmesi, sözleşmelerin kadroya geçirilmesi, memurlara bayram ikramiyesi ödenmesi, gelir vergisinin yüzde 15’ini aşan kısmın karşılanması şeklinde maddeler de yer alıyor. Toplu sözleşme mevzuatına göre 12 Ağustos tarihinde hükümet teklifini açıklayacak.

Aile Yardımı Kaç TL Olacak ?

Aile yardımı için istenen taleplerin yerine getirilmesi, onaylanması halinde, eş yardımı tutarı 408,68 TL’den 719,19 TL’ye, çocuk yardımı 44,94-89,90 TL’den 179,80 TL’ye çıkacak. Eşi çalışmayan iki çocuklu memur, çocukların yaşına göre 498,58 veya 588,48 TL ödeme alırken yeni talepler doğrultusunda bin 78 TL ödeme alacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku