25 sene boyunca evli kalan vatandaşlara emeklilik için gerekli koşullar belli oldu

25 sene boyunca evli kalan vatandaşlara emeklilik için gerekli koşullar belli oldu

0

25 sene boyunca evli kalan vatandaşlara emeklilik için gerekli koşullar belli oldu

Dışarıdan prim borcu ödemesi yaparak emekli olma yolunu arayan vatandaşların, çok fazla araştırdığı konulardan birisi olmakta. Aktif şekilde çalışma hayatını sürdürerek emeklilik koşullarını yerine getiremeyen ve yaş sınırına takılan vatandaşlar başka yollarda emekli olup olmayacağını sorgulamaktalar.

Yeni evlenmiş ya da çocuk sahibi olan kadınlarda iş yaşamına bir süre ara vermek ya da son vermek durumunda maalesef ki kalabiliyor. Bu sebeple kadınlar iş hayatından çok büyük bir ayrılık yaşıyor ve emeklilik haklarından maalesef ki vazgeçiyor. Fakat evlilik sebebiyle ev hanımlarına emeklilik ile alakalı yeni gelişmeler de sunulmakta. Emekli olup yaşlılık süreci boyunca rahat yaşamak isteyen vatandaşlar için ek haklarla beraber emeklilik yolu çok fazla araştırılırken 25 sene boyunca evli kalan ev hanımlarına emeklilik fırsatı kapıda.

Fakat bunun için belirlenmiş olan bazı koşullar var Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulmuş olan bu teklifin kabul edilmesi durumunda evlilik yaşamını sürdüren vatandaşlar bu fırsattan faydalanabilecek.
Eşi ile 25 sene boyunca evli kalan ev hanımlarına emeklilik müjdesi verildi. Sigorta girişi olmayan veya herhangi bir yerde sigortalı şekilde çalışmayan ev hanımları evlilik dönemi süresi baz alınarak emekli olabilme fırsatına sahip olabilecek. Ev hanımlarının emeklilik fırsatını yakalayabilmesi için ise yeni bir yasa tasarısı düzenlendi ve Türkiye Büyük Millet Meclisine sunuldu.

Düzenlenmiş olan bu yasa kapsamında ise gerekli koşullara uyan ve ev 25 yıllık evlilik hayatını sürdüren vatandaşlar emekli olmaya hak kazanıyor. Yasanın meclise sunulması ve kabul edilmesi durumunda ise ev hanımları çalışma hayatlarının olup olmamasına bakılmadan borçlanarak emekli olma hakkına sahip olabilecekler.

Ev hanımlarının emekli olması için belirlenmiş olan gerekli şartlar nelerdir?

Evlilik hayatının 1995 senesi ve önceki yıllarda başlamış olması ve en az 25 sene boyunca evli kalmak.50 yaşını doldurmuş olmak ve 18 yaşından büyük olmak Malullük ya da yaşlılık maaşı almamak. Gelir vergisine tabi tutulmaması herhangi bir gelire sahip olmaması. aralanan koşullarını içerisinde yer almaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku