Emeklilik İle İlgili Net Açıklama Yapıldı! Eskisinde İyi İdealden Kötü!

Emeklilik İle İlgili Net Açıklama

0

Emeklilik ile ilgili net açıklama sonunda yapıldı. Emeklilik için yaş sınırı dışındaki bütün şartları yerine getiren kişiler, yeni sigorta düzenlemesi ile artık emekli maaşına kavuşabilecekler. Ayrıca emekli maaşları tüm kazançları üzerinden 3 aylık dönem için hesaplanmaktadır. 1999 öncesinde sigortalı olan vatandaşlar emeklilik düzenlemesini heyecanla beklerken emeklilik için yıl, prim şartını tamamlayıp yaş şartına takılanlar ise bu düzenleme ile artık yaş sınırına bakmadan emekli olabilecekler.

Açıklama Geldi

Bu kapsamda 9 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olarak çalışan erkek çalışanlar 25, kadınlar ise 20 yıl sigortalı çalışma şartı aranmaktadır. Ayrıca kadınlar için bu süre dolmuş durumda ve emeklilik süreçleri gelmiştir. Emeklilik ile ilgili net açıklama sonunda yapıldı. Erkekler için ise 2021 yılına göre 1996 yılı öncesinde sigortalı olarak çalışması gerekmektedir. Prim şartı ise işe giriş tarihine göre 5000 veya 5975 gün şartı aranıyor. İki şartı da yerine getirip yaş bekleyen kişilerin mağduriyeti giderilerek düzenleme kapsamında emekli olma fırsatı sunulmaktadır. 1999 döneminde koalisyon hükümeti tarafından alınan karar ile kademeli emeklilik düzenlemesi oluşturulmuştur.

Emeklilik ile ilgili net açıklama

Emeklilik İle İlgili Net Açıklama
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğince Anadolu Meydanı’nda “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” eylemi düzenlendi. ( Muhammed Selim Korkutata – Anadolu Ajansı )

Bu kapsamda ayrı ayrı hesaplamalar yapılmaktadır. Emeklilikte yaşa takılanlar, emeklilik haklarına kavuşması ile birlikte maaş alma süreçleri de başlayacaktır. Ayrıca sigortalı olarak çalışan kişilerin maaş hesapları üç dönem olarak hesaplanmaktadır. Bu dönemler 2000 öncesi, 2000 ve 2008 arasındaki dönem, 2008’in 10. ayından sonraki dönem olarak üçe ayrılmaktadır. Ayrıca bu kapsamda emekli maaşı hesaplaması yapılırken tüm kazançlar dikkate alınacaktır. Emeklilik ile ilgili net açıklama yapıldı.

 

Yaş bekleme sırasında ödenen fazla primler de emekli maaş hesaplamasında kullanılmaktadır. Üç dönemde farklı aylık bağlama oranları ve güncelleme katsayıları ile emekli maaşları hesaplanmış durumdadır. Emeklilikte yaşa takılan kişilere ilişkin yapılan yeni düzenleme de kişilerin hangi şartlardan yararlanacağı ve hangi çalışmalar ile birlikte mali yönden ele alınacağı da araştırılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku