Emeklilik Yaşı 70’e Mi Çıkıyor? Herkes Erken Emeklilik Beklerken Haber Şok Etkisi Yarattı!

Emeklilik Yaşı 70'e Mi Çıkıyor? Herkes Erken Emeklilik Beklerken Haber Şok Etkisi Yarattı!

0

Emeklilik Yaşı 70’e Mi Çıkıyor? Herkes Erken Emeklilik Beklerken Haber Şok Etkisi Yarattı!

Almanya Metal Sanayi birliği başkanı olan Semi Wall emeklilik için belirlenmiş olan yaşın 70 yükseltilmesi gerektiğini vurguluyor.

Almanya’da son zamanlarda emeklilik yaşı için bazı tartışmalar ortaya çıktı. Demografik alandaki gelişmeler ve ekonomik dengelerin söz konusu olduğu iş dünyasından şimdiye kadar 67 olan emeklilik yaşının 70’e yükseltilmesini isterken Sosyal Yaşam dernekleri bünyesinde ise emeklilik yaşının 70’e çıkartılmasını yanlış olduğunun Hatta işin zorluk durumuna göre emeklilik yaşının esnek tutulmasının daha iyi olacağı görüşünde.

Siyasetçiler ise seçimlerin yaklaşması sebebiyle bu durumu da göz önünde tutarak emeklilik yaşı ile alakalı herhangi bir değişikliğe gitmenin söz konusu olmayacağı görüşünde.

Finansman çökecek

Almanya’da yaşayan emeklilik tartışması kapsamında Metal Sanayi işbirliği başkanı olan Stefan Wolf insan ömrünün daha fazla uzadığını dikkat çekerek emeklilik yaşının ise 70’e yükseltilmesi önerisinde bulundu. Yapmış olduğu açıklamada ise şu şekilde konuştu; “ gelecek süreç içerisinde emeklilik yaşının 69 ya da geçmişi yükseltilmesi üzerinde bazı çalışmalar oluşturmamız gerekecek” dedi. Bu yaş Yüksel silmezse emeklilik kasasında finansman kasasını yerle bir olacağını belirtti.

Emeklilikte artış gözlenecek prim ödemesi azalacak

Sanayi Birliği başkanının yapmış olduğu bu öneriye ekonomi Araştırma Enstitüsü uzmanı da destek verdi ve desteğini şu şekilde ifade etti; “ siyasetçiler uzun bir süre boyunca emeklilik konusunu görmezden gelemezler” dedi. Bununla beraber emeklilik sigortasında ise büyük bir yara oluşturacağını dikkat çekerken, “ Henüz doğmamış çocuklar, yarının emeklilik borcunu ödeyemez” şeklinde konuştu.

2030 lu senelere Vardığımızda emekli sayısının 4 milyona ulaşacağını bununla beraber prim ödemesi yapan kişilerin sayısının ise yaklaşık iki buçuk milyon azalacağını söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku