Emeklilik Yaşı Seçimden Önce Değişti! Sosyal Güvenlik Kurumu Bekleyenlere Müjdeyi Verdi!

Emeklilik Yaşı Seçimden Önce

0

Emeklilik Yaşı Seçimden Önce ; Çoğu çalışanın dört gözle beklediği haber sonunda geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalılara sağlanan tüp bebek tedavi kapsamını genişletiyor. Çalışanların kamu ya da özel kurum gibi ayrılmadığı tedavi olanaklarının ödendiği tüp bebek yöntemine her yıl binlerce sigortalı başvuruyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre tüp bebek tedavi kapsamı genişletildi.

Emeklilik Yaşı Seçimden Önce

Tüp bebek tedavi kapsamını genişleten SGK yaş sınırında da güncelleme yaptı. Habertürk yazarı Ahmet Kıvanç’ın köşesinde bahsettiği yenilenen tüp bebek tedavi kapsamında eskiden olan uygulama artık kaldırıldı. Çiftlerin daha önceki evliliklerinden çocukları varsa; Sosyal Güvenlik Kurumu tüp bebek masrafını karşılamıyordu. Yapılan düzenlemeye göre şuanda evli olan çiftin geçmiş evliliklerinden çocuğu olsa dahi tüp bebek tedavisi masrafının belirli bir bölümü SGK tarafından karşılanacak. Emeklilik yaşı seçimden önce değişti.

Resmi Gazete’de Yer Aldı

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun tüp bebek tedavi masrafının karşılanması yönünde yaptığı değişiklikler Resmi Gazete’de yayınlandı. Yayınlanan tebliğin 11 Ağustos 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe girdiği SGK tarafından açıklandı. Yapılan değişikliklere göre tüp bebek tedavisi yaş aralığı da genişletildi. Önceden uygulanan yaş aralığı bayanların 23 yaşından büyük, 39 yaşından küçük olması gerekiyordu. Yapılan düzenleme ile üst yaş sınırı 40 yaşa alındı.

Emeklilik Yaşı Seçimden Önce

Yapılan yeni düzenleme ile tüp bebek tedavi kapsamına; son üç yıl içerisinde diğer tedavilerden başarı sağlanmama şartı da kaldırıldı. Önceki uygulama da en çok bu durumun sıkıntısı yaşayan sigortalılar artık tedavi olabilecek. Emeklilik yaşı seçimden önce bekleyenlere müjde olarak döndü.

Ailede Kalıtsal Hastalık Olana’da Tüp Bebek

Sosyal Güvenlik Kurumu‘nun kapsamına aldığı diğer bir durum ise; ailenin kalıtsal hastalık sahibi çocuğu varsa yeni doğacak olanın da kalıtsal hastalıklı doğmaması için yapılan tedavilerde kapsama alındı. Tedavi kapsamına alınan aile genetik tanı ile sağlıklı çocuk sahibi olabilecekler.

SGK’nın tüp bebek tedavi ücretini karşılaması için evli çiftlerden birisinin 900 gün prim ödemesi ve en az 5 sene sigortalı olması şartı vardır.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku