Memur ve memur emeklisi İçin kritik gün! En düşük aylık maaş 4.800 TL olacak…

Memur ve memur emeklisi için kritik gün! En düşük aylık maaş 4.800 TL olacak...

0 312

Memur ve memur emeklisi için kritik gün! En düşük aylık maaş 4.800 TL olacak…

Memur, memur emeklisi ve taşeron işçisine müjde verildi. Yapılan toplu görüşme kapsamında 6. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde önemli güne gelindi yüz binlerce memur, memur emeklisi ve kamu işçisi haklarının konuşulacağı 6. Dönem Toplu sözleşme görüşmeleri yarın itibariyle başlıyor.

Özellikle toplu sözleşme görüşmelerinde yapılacak olan pazarlık sonucunda memur ve memur emeklilerinin 2022 ve 2023 yılları arasındaki zamlı oranlı maaşları belli olacak. Bu grupta taşerondan kadroya geçenlerde bulunmaktadır. 700 binden fazla kamu işçisi bu sözleşme kapsamına giriyor.

6. dönem toplu sözleşme görüşmesinde bizleri neler bekliyor?

Kamu işçileri ne kadar zam alır?

Emekli ve memur zammı ne kadar olacak?

Memur ve memur emeklilerinin sosyal ve mali hakları görüşmeye alınacak. 6. dönem toplu sözleşme görüşmelerinin tarihi açıklandı. Yaklaşık 4 milyonu geçkin memur ve 2.2 milyon memur emeklisinin dört gözle beklediği 6. Dönem Toplu sözleşme görüşmeleri için meraklı bekleyişler devam ediyor…

Pazarlık sonucunda memur ve memur emeklilerinin neler bekliyor?

2022 ve 2023 yılları arasında alacakları maaş zam oranları belli olacak. Bunun içerisinde Taşeron işçilerden kadroya geçenlerin de bu sözleşmeye dahil edileceği biliniyor. 6.dönem toplu sözleşme görüşmelerinin ilk toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

Toplu sözleşme kapsamında kamu işçilerine ve memurlara ne kadar zam yapılacak?

Toplu sözleşme görüşmeleri yaklaşık olarak aktif de çalışan 4.2 milyon memur ve 2.2 milyon memur emeklisinin aylıkları bu toplu görüşme ile netleşecek. 2022 ve 2023 yıllarında alacakları zamlar belirlenecek. Toplu sözleşme görüşmelerinde ki 6 toplantı gerçekleştiriliyor. Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliği yapmaktadır.

Önceki yıllardan ayrı ve farklı olarak bu yıl içerisinde yapılan memur-sen ve Türkiye kamu-sen ortak talepleri belirtildi. 2 sendika hükümetten taban aylığı olarak 600 lira zam talep etti. 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için ise yüzde 17 her yıl 103 olmak üzere toplamda yüzde 6 zam talebinde bulundular. Ayrıca 2 Sendikanın ortak talepleri arasında memurlar için 3600 ek gösterge verilmesi teklif edildi. Sözleşmeli işçilerin kadroya geçirilmesi, memurlara bayram ikramiyesi verilmesi, gelir vergisinin yüzde on beş’ ini aşan kısmının karşılanması gibi taleplerde yer almaktadır.

Memur ve memur emeklileri için yarın yapılacak olan toplantı ile başlayacak olan pazarlık sürece yasal olarak Ağustos’un 3 haftası sona erecek. Türk-iş ve Hak-İş’ten yeni teklif gelmişti. Bakanlıklar, hastaneler, İl Özel İdareleri, Demiryolları, üniversiteler, şeker fabrikası, elektrik üretim santralleri, kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren kamu toplu iş sözleşmeleri protokolü 31 Mayıs’ta başlayan süreçle sona yaklaşmış görünüyor.

Türk-iş ve Hak-iş için ortaklaşa gerçekleştirmiş oldu. 4 bin 800 liraya yükseltilme teklifi ilk 6 ay yüzde yirmi, diğer 6 aylar ise enflasyon arttıkça yüzde üç refah payı talebi hükümete sunuldu. Hükümet ise bu teklife 3577 ve 3750 lira arasında 100 lira zam ve brüt ücreti ise 3750 ile 4 bin lira arasında olanlara 60 lira seyyanen zam ile yılın ilk 6 ayında yüzde 9 son ayında ise %5 enflasyon farkı teklifi ile yanıt verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.