Enflasyon Ve Faiz Söyleminde Değişikliğe Giden Merkez Bankası Başkanı

0 127

Önceki yapılan açıklamaların sonucunda gerçekleşmesi beklenen enflasyonun üzerinde faiz verilecek diye açıklamada bulunan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, enflasyon faizi aşması durumunda, çekirdek enflasyonun yeri oldukça önemli deyip söylemiş olduğu sözü değiştirdi. Doların güne 8.35 ile başlamasının ardından Başkan’ın açıklamasından sonra dolar 8,48e ulaştı. Merkez Bankası Şahap Kavcıoğlu, Alman- Türk Ticaret ve Sanayi Odası Toplantısı sırasında önemli bir açıklamada bulundu.

“Şahap Kavcıoğlu faizler hakkındaki konuşmasında krediye erişim sırasında herhangi bir sorun ve problem ile karşılaşılmamasıyla beraber, kredi faiz oranlarında göze çarpan yükseklik krediye ulaşımı biraz daha sınırlı hale getirmektedir” dedi. Enflasyon konusu hakkında söylemini değiştiren Kavcıoğlu, manşet tüketici enflasyon oranının hemen hemen yüzde 19,25’e kadar yükselmiş olduğunu fakat gıda ve enerji dışında kalan içeriklerin de çekirdek enflasyonunun daha da düşük bir halde olduğunu vurguladı.

Enflasyonun Artmasına Neden Olan Sebepleri Açıkladı

Kavcıoğlu enflasyonun artmasına neden olan en önemli konulardan bir kaçını açıklayarak bunların kuraklık ve salgın ile ilgili olduğunu belirtti.” Olağanüstü yaşanan bazı koşullar çekirdek enflasyon oranının önemini bir hayli artırıyor. Son çeyrekte ise enflasyon oranını  daha bir düşüşe geçmesini bekliyoruz “ dedi.

Bizim kendi parasal durumumuzun enflasyonun yılın geriye kalan dönemi sırasında düşmesi aşamasında biraz daha etkili olacağı kanaatindeyim “ diye açıklama yapan TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, son dönem sırasında yükselişe geçen swap ( para takası) anlaşması durumuna ilişkin “ ticareti daha kolay bir hale getirmek için yerel para biri üzerinden yapılıyor” diye ifade kullandı. Öbür taraftan, geçen hafta 8,26’ya kadar düşen ve bugün güne 8,34 ile başlayan dolar/TL kuru 8,48’e kadar yükselmiş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.