Erken Dil Gelişimi

0

Erken Dil Gelişimi

İÇERİK

Üstün kabiliyetli çocuklar erken konuşmaya başlarlar. Çoğu çocuk ilk kelimesini ortalama 1 yaşlarında söylerken, üstün kabiliyetli çocuklar 9 aylık olduklarında konuşmaya başlayabilirler. Bazı ebeveynler, evlatlarının 6 aylık şeklinde erken bir zamanda, evlatlarının ilk kelimelerini bundan daha ilkin dediğini bildirmiştir. Hatta birtakım ebeveynler, evlatlarının 3. ayda kelimeler kurmak için fazlaca uğraştıklarını bildirdiler. Bununla birlikte, bir çok bebek fizyolojik olarak ağızlarını, dilini ve dudaklarını gereksinim duydukları konferans seslerini meydana getirecek kadar iyi test edemez.

Yapmak istedikleri sesleri çıkaramadıklarında oldukça hüsrana uğrayabilirler. Bebeklere işaret dilini öğretmek, ses çıkarmadan kendilerini anlatım etmelerine destek olmanın iyi bir yoludur. Tüm kabiliyetli çocuklar erken konuşmaz. Aslında, birtakım üstün kabiliyetli çocuklar geç konuşurlar, 2 yaşına ya da daha büyük olana kadar konuşmazlar

İleri Seviye Kelime Bilgisi

Gelişmiş kelime dağarcığı iki değişik algılama gelebilir. Üstün kabiliyetli çocuklar, 4 yaşındaki yada daha büyük çocuklarınkine yaklaşan daha geniş bir emek verme kelime hazinesine haiz olacaklardır. Tipik olarak, bir çocuğun öğrendiği ilk sözcükler adlar olacaktır: anne, baba, köpek, top, kuş , vb. bundan sonrasında, fiiller eklenir.  

İleri Cümle Yapıları

Tipik bir 2 yaşındaki bir çocuk, çoğu zaman bir eylem olmadan iki yada üç kelimelik cümleler kurabilir. Örneğin, bir çocuk “Kedi var” için “İşte kedi” diyebilir. Bununla birlikte, üstün kabiliyetli çocuklar 2 yaşlarında çoğu zaman daha tam cümlelerle konuşabilirler.   3 yaşına geldiğinde, üstün kabiliyetli bir çocuğun dili esasen erişkin konuşmasına benzeyebilir. Şimdiki şeklinde daha sonrasında, ilkin ve sonrasında da (gelişmiş sözcük dağarcığı ve daha eksiksiz cümlelerle birlikte) yetişkinlerle tam bir söyleşi yapmalarına imkân tanıdığı olan vakit işaretlerini kullanabilirler. Üstün kabiliyetli evlatların bir çok bu tür bir ileri dil gelişimine haiz olsa da yokluğu çocuğun kabiliyetli olmadığı anlamına gelmez. Normal dil inkişaf aralığı, üstün zekalı çocuklar da üstün zekalı olmayan popülasyonda olmasıyla birlikte büyük seviyede değişkendir. Her bebek erken konuşmaz. Bunu bilerek hareket etmeli ve bebeği zorlamamalısınız. Bununla beraber bebek harfleri öncelikle yuvarlayarak söyleyebilir. Bu çok normal bir aşamadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku