Esnafa Hibe Desteği Müjdesi Sonrası Büyük Sürpriz!

0 185

Esnafa Hibe Desteği Müjdesi Sonrası Normal Vatandaşa Da Sürpriz Geliyor!

Esnafa Hibe Desteği ; Cumhurbaşkanı Erdoğan geçmiş olduğumuz haftada konuyla alakalı talimatı vermiş ve esnafa sevindirici haberi tek tek sıralamıştı. Bu bilgiye göre; salgın sebebiyle işlerine ara vermek zorunda olan esnafa verilecek, karşılıksız olarak toplam 4 milyar 622 milyon TL lik destek ödemesi için gerekli başvurular yarın başlıyor. Peki buna göre hangi meslek alanları bu destekten yararlanacak ve başvurular nasıl olacak?

Esnafa Hibe Desteği

1 ay boyunca sürecek olan başvurular, e-Devlet (giris.turkiye. gov.tr) aracılığı ile belirlenecek meslek kodlarına göre gerçekleşecek. Başvuru sürecini izlemekte zorluk çekerken, esnaf odalarından gerekli yardım alabilir. Yapılan Başvuruların uygun bulunması durumunda ilgili kişinin banka hesabına gerekli olan destek ödemesi gerçekleştirilecek.

Esnafa Hibe Desteği Başvurusu

Belirlenen Hibe desteğinden, 17 Mayıs 2021 den (bu tarih dahil) önce Gelir Vergisi mükellefiyeti olan esnaf vatandaş ve sanatkarlar ile bunun yanında gerçek kişi tacirler, asıl faaliyet konuları alanından faydalanacak.

esnafa hibe desteği

Yapılacak Hibe; bir defalık verilmek üzere 2 ayrı grup halinde olacak. 5 bin TL ve 3 bin TL olarak. 5 bin TL hibe verilecek ilk grupta; kahvehaneler, kafe işletmeleri, çay bahçeleri, okullar ve servisler, öğrenci yurtları, kitap kırtasiyeler, düğün salonu, kantin, internet kafe salonları, hamamlar ve eğlence alanları gibi yerler bulunmakta.

Esnafa Hibe Desteği Uzatıldı mı

3 bin TL hibe verilecek ikinci grupta yer alan alanlar; sanayi sektörüyle uğraşan, seyyar satıcılar, tesisatçılar, oto yıkama firmaları, ayakkabıcılar kuru temizleme firmaları, kozmetik ve hediyelik eşya firmaları, tuhafiye dükkanları  ve kurs işletmeleri yer almakta. Buna ilave olarak  daha önce bu destekten yararlanan lokantalar, pastaneler, kuaförler, taksiciler, toplu taşımalar ve pazarcılar da bu gruba dahil edilecek.

Esnafa Hibe Desteği Şartları

Esnafa sunulan hibe destekleri ile birlikte normal vatandaşlara da önceden bazı durumlarda verilmiş olan desteklerin devam edip etmeyeceği merak konusu. Konuyla ilgili olarak açıklanacak olan bir sonraki pakette pandemi yardımının tek seferlik bu güne kadar alamamış olan vatandaşlara 3500 TL olarak verilmesinin gündemde olduğu belirtiliyor. Kısa zaman içerisinde resmi ağızdan yeniden bu yardımın vatandaşlara en yetkili ağız olan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.