RTÜK’ün vermiş olduğu karardan sonra Esra Erol ve Müge Anlı çok kızacak

RTÜK’ün vermiş olduğu karardan sonra Esra Erol ve Müge Anlı çok kızacak

0

RTÜK’ün vermiş olduğu karardan sonra Esra Erol ve Müge Anlı çok kızacak

Geçtiğimiz süreç içerisinde ekranlarda seyirci karşısına çıkan evlilik programına yayın yasağı getiren RTÜK, şimdi de Müge Anlı ve Esra Erol gibi isimlerin sunmuş olduğu vatandaşlar tarafından en çok izlenen gündüz kuşağı programları yayından kaldırmak için gerekli olan çalışmaları yürütüyor.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu toplumdan gelen şikayetler doğrultusunda ve biriken tepkiler üzerine kadınların çok fazla suistimal edildiği evliliğe yönlendirilen programlar geçtiğimiz süreç içerisinde yayından kaldırılma kararı verilmişti. Bu programların birini ise şu anda cinsel istismar aile içi şiddet ve cinayet gibi konuların yer aldığı programlar alıyor. RTÜK, bu konu kapsamında insanların sorgulandığı, yargılandığı ve toplumun belirlenmiş değerleri ile örtüşmeyen bu programlar ile alakalı yeni düzenlemeye gidiyor.

Gündüz kuşağının yayın yasağı getirmek için gerekli olan çalışmalara başlatan kurum bu programların yerine ise toplumun değer ve algıları ile uyumlu insanları biraz daha ileriye taşıyacak olan, eğitici ve geliştirici programların ön safhada tutmaya çalışacak. Bununla beraber mesleki açıdan ve kültürel gelişim alanlarındaki programlara da daha fazla öncelik verilmesi amaçlanıyor.

Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun yapmış olduğu bu hamlesi üzerine bu konularda içerik üreten Esra Erol, Ece Üner ve Müge Anlı gibi sunucuların yasak geldiği durumlarda ise ne yapacağı hala bilinmiyor.

RTÜK Nedir ?

RTÜK radyo ve televizyon yayınlarını düzenleyen, üyelerinin TBMM Genel Kurulu tarafından seçildiği bir devlet kurumdur. 20 Nisan 1994 yılında kurulan kurum, radyo ve televizyonlarda bulunan yayınları denetleyerek yayınların uygunluğunu kontrol ediyor, uygunsuz içerik bulunursa yayından kaldırılması için başvuruda bulunuyor. Şimdilerde Esra Erol ve Müge Anlı’nın programları da tehlikeye girdi. Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun yapmış olduğu bu hamlesi üzerine bu konularda içerik üreten Esra Erol, Ece Üner ve Müge Anlı gibi sunucuların yasak geldiği durumlarda ise ne yapacağı hala bilinmiyor.

Gündüz Kuşağında Ne Yayınlanacak ?

Gündüz kuşağının yayın yasağı getirmek için gerekli olan çalışmalara başlatan kurum bu programların yerine ise toplumun değer ve algıları ile uyumlu insanları biraz daha ileriye taşıyacak olan, eğitici ve geliştirici programların ön safhada tutmaya çalışacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku