Ev Alacaklar Dikkat! Son Dakika Gelişmesi! Artık Herkes Rahat Ev Alabiliyor

0 46

Konut kredilerinde yaşanan yüksek faize rağmen konut satışları rekor kırmaya devam ediyor. Yüksek kira bedelleri ödemek yerine ev almak isteyen vatandaşlar yüksek faize rağmen ev almayı tercih ediyor. Senenin ilk sekiz ayında 802 bin konut satışı gerçekleştirildi.

Bu rakam son bir senenin en yüksek satış adedi olarak kayıtlara geçmeyi başardı.  2021 yılının başlarında en alt seviyede kalan konut satışları, yılın ortalarında büyük bir artışla rekor kırmayı başardı. Konut faizlerinin yüksek oluşu vatandaşları peşin veya senet ile konut alma yoluna yöneltti. Kredili Konut satışları 27 bin seviyelerinde de kalırken, 5 bin 866 yabancı ülkemizden konut almayı tercih etti.

Yüksek Faiz Peşin Alıma Yöneltti

Konut kredilerinin yüksek puanda seyretmesi, ev sahibi olmak isteyen vatandaşları peşin alıma yöneltti. Gerek oturum amaçlı gerekse yatırım amaçlı konut sahibi olmak isteyen yatırımcılar peşin veya senet ile ev sahibi olmayı tercih ediyor.

Döviz kurunda yaşanan artış gurbetçiler için bir avantaja dönüştü. Yüksek kurdan dövizlerini nakde çeviren gurbetçiler konut almayı tercih etti. Konut satışlarını etkileyen diğer bir faktör ise konut fiyatlarındaki artışın devam etme endişesi oldu.

Yabancı Yatırımcıların Tercihi Konut Oldu

Döviz kurunda yaşanan yükselişi avantaja çevirmek isteyen yabancılar, ellerindeki dövizi nakde çevirerek konut almayı tercih etti. Geçen seneye oranla yüzde 50,7 artarak 5 bin 866 oldu. Bu rakam senenin en yüksek adedi olmayı başardı.

Yabancıların en çok konut aldığı il ise İstanbul oldu. Yabancı konut alımında Amerika vatandaşları 3 kat arttı. Konutta ülkemizi tercih eden Alman vatandaşları ise 2 kat arttı. Ülkemizden en çok konut alan ise 911 adet ile İran vatandaşları oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.