Evlilik Kredisi Nedir? 2021 Nasıl Alınır?

0

Evlilik kredisi son zamanlarda çok fazla merak edilmektedir. Evlenip mutlu bir yuva kurmak paha biçilemez güzelliklerden biridir. Ama hayatımızda ki maddi açısından en çok zorlandığımız dönemlerinde başında gelir. Düğün masrafları , çeyizler , takılar , eşyalar, mobilyalar derken olan borç boyumuzu bile geçer. Devletimizin bu olaya el atması evlenecek gençlerimize yardımcı olması bu yıl içinde aldığımız sevindirici haberlerden biri. Bu zamana kadar neden böyle bir adım atılmadığını düşünmeden edemiyor insan , nitekim geç de olsa evliliklere destek desteği gelmesi ile biraz daha rahatlamış sayabiliriz kendimizi.

Devlet destekli evlilik kredisi temelinde , evliliğe adım atacak gençlerimize anlaşmalı bankalar aracılığı ile faizsiz ve ödemesi kolay kredi imkanı sağlanması planlanmaktadır. 2016 yılı içerisinde bu plan aktif bir şekilde işlemeye ve gençlerimize destek olmaya başlamıştır.

Evlilik desteğinden yararlanabilmek için evlenecek bireylerin 18 ila 24 yaşları arasında olması gerekmektedir. Eğer üniversite mezunu iseniz bu yaş sınırı 18 ila 26 arasındadır. Ayrıca bu bireylerin herhangi bir ağır ceza suçu işlememiş olması da kurallar gereği aranan özelliklerden birisidir. Bu şartlara uyan her gencimiz devlet destekli 10 bin TL krediyi çekebilmektedir. Kredi ödemeleri bir yıl sonra başlayacak ve 4 yıla bölünerek faizsiz bir şekilde geri ödenecektir. Ayrıca evlendikten sonra hemen çocuk sahibi olursanız , kredinin ödeme tarihini bir yıl daha uzatabilirsiniz.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Destek destekli tüm bankalar bu krediyi sağlamaktadır. Yukarıda ki belirtilen şartlar size uyuyorsa , çalıştığınız bankadan evlilik destek kredisi ile ilgili gereken bilgiyi alabilirsiniz. Bu desteği ihmal etmeyip , küçük de olsa size katkı yapacağını unutmayınız. Evlilik kredisi haricinde yine devlet destekli çeyiz hesabı oluşturarak bu desteği daha da genişletmeniz de mümkün olan seçenekler arasında yer almaktadır.

Hemen hemen tüm bankaların evlilik kredisi verdiğini de söylemek mümkün. Bunları baz alarak genel olarak öne çıkan bankaları sizler için listeledik. İşte evlilik kredisi veren bankalar;

l T.C. Ziraat Bankası

l Halkbank

l Vakıfbank

l Denizbank

l QNB Finansbank

l Garanti BBVA

l Yapı Kredi Bankası

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı

evlilik kredisi

2016 yılında yürürlüğe giren devlet destekli çeyiz hesabı da , devletin evlenmeyi düşünen gençlerimize yaptığı bir diğer destek girişimidir. Esasında bu destek bireysel emeklilik benzeridir. Tüm bankalardan çeyiz hesabı açıp , aylık belli bir miktar para yatırdığınız da bu paraya devletin ek olarak faiz uygulaması ve toplam da 5 bin liraya kadar destek olmasıdır.

Üç yıl içinde evlenmeyi düşünüyorsanız , hemen bir bankadan çeyiz hesabı açtırıp aylık 100 lira da olsa ödeme yapmaya başlarsanız. Üç yıl sonunda 5 bin lira ek para lira yatırdığınız tutarı çekerek evliliğinize kullanabilirsiniz.

Bu desteğin güzel yanı tek kişiye bağımsız kalmaması , siz ve eş adayınız ayrı ayrı hesaplarla çeyiz hesabı açtığınızda toplamda 10 bin lirayı bulan yardımdan faydalanabileceksiniz , çeyiz hesabı açmak ile ilgili herhangi bir yaptırım veya zorunluluk bulunmamaktadır. Her bankadan bu hesabı açtırabilirsiniz.

Fakat üç yıl boyunca aylık belirlediğiniz rakamı yatırmanız gerekiyor , bu rakam 100 lira da 500 lira da olabilir. Ödeme seçenekleri de genişletilebilir , örneğin ödemelerinizi üç ay bir yapmak isterseniz çeyiz hesabınız da buna göre düzenlenecektir.

Devlet desteği yatırılan paraya göre faiz uyguladığından en az 100 en çok bin lira yatırmanız gerekiyor. Fazla yatırırsanız üç yıl sonunda alacağınız miktar daha da artabilir. Azami olarak 5 bin lira olduğu için biz yazımızda o şekilde belirttik , sizin maddi durumunuz neye elverişli ise o şekilde yapmanız daha doğru olur.

Üç yıl sonunda nüfus cüzdanı ve ilk evliliğinizin ispatı olan evlilik cüzdanınızla birlikte devlet desteği katkısını bankalardan çekebileceksiniz.

Çeyiz hesabınızın ödemesi üç kereden fazla ihlal ederseniz hesabınızın geçersiz olur , yatırdığınız parayı tabi ki geri alabilirsiniz ama devlet desteğinden yararlanamazsınız.

Evlilik Kredisi Faiz Oranları

Evlilik kredisi vermekte olan bankalar kendi çerçevelerinde faiz planlaması yapmaktadır. Her bankanın çalışma şartları farklı olmasından dolayı uygun buldukları faiz oranları da farklı olmaktadır. Bunun dışında devlet bankaları tarafından çeyiz hesapları da bulunmaktadır. Buralara da dahil olarak devlet tarafından verilen yardımlar temin edilebilir. Devlet çeyiz hesabı oluşturmuş olan vatandaşlara belirli bir miktar da yardım sağlamaktadır. Bu sebeple belirli kriterler ile birlikte bankadan hesap açılması gerekmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku