Facebook, Twitter ve Telegram, Yaklaşık 1 milyon Dolar Para Cezasıyla Karşı Karşıya!

Sosyal medya devleri Telegram, Facebook ve Twitter, Rusya'da yasa dışı içeriği silmeyi reddettikleri için toplam 72 milyon ruble veya 988.605 dolar tutarında yeni bir para cezasıyla karşı karşıya.

0 40

“[Moskova’nın Tagansky bölgesi] mahkemesi, Rusya Federasyonu İdari Kanunu uyarınca ‘Bilgi, bilgi teknolojisi ve bilgi koruma mevzuatı uyarınca bilgi kaynağı tarafından bilgilerin silinmemesi’ nedeniyle Telegram ile ilgili iki protokol aldı. Azami yaptırım  Bu suç için sekiz milyon rubleye kadar para cezası var” dedi mahkeme Cumartesi günü.

Facebook’a karşı benzer bir suç için beş protokol ve Twitter ile ilgili olarak iki protokol daha alındı.  Mahkeme duruşmaları 14 Eylül’de yapılacak.

Rusya, ABD’li Teknoloji Devleri Ceza Yağdırdı

Facebook, Twitter ve WhatsApp’a kullanıcı verilerini yurt dışına göndermeyi durdurmayı reddetmeleri nedeniyle yaklaşık yarım milyon dolar ceza verdi

Facebook şu anda Rusya’da 40 milyon ruble (549.231 $) tutarında başka bir para cezasıyla karşı karşıyayken, Twitter ve Telegram aynı ihlaller için her biri 16 milyon ruble (219.688 $) ek para cezasına çarptırılıyor.  Şirketler ödemeye hevesli değil ve Facebook mahkemenin önceki kararlarına itiraz etmeye çalıştı ancak sonuç alamadı.

Toplamda, yılın başından bu yana sadece Facebook, Rusya’da mahkeme para cezası olarak 49 milyon ruble (672.800 $) aldı.

Şubat ayından bu yana Rusya’nın medya gözlemcisi Roskomnadzor, ülkede yetkisiz siyasi eylemlere katılma çağrıları içeren gönderileri kaldırmayan sosyal ağlar ve anlık mesajlaşma uygulamalarıyla ilgili idari protokoller hazırlıyor.

Facebook vs Twitter: Which is Best for Your Brand? | Sprout Social

Ayrı bir gelişmede, geçen ay Rus yetkililer, Rus kullanıcılarının özel verilerini yalnızca ülke içinde işlemediği için Facebook, Twitter ve mesajlaşma hizmeti WhatsApp’a para cezası verdi.

Google, Kişisel Veri Yasasını İhlal Etti

Rusya, çeşitli içerik ihlalleri için 2021’in başından bu yana verilen birçok para cezası ile sosyal medyanın düzenlenmesi konusunda giderek daha dikkatli davranıyor.  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu yılın başlarında teknoloji firmalarını sorumsuzca çalışmakla ve karar alma süreçlerinde yalnızca kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmekle suçladı.

“Bu platformlar elbette öncelikle işletmelerdir… ve bir işletmenin birincil endişesi nedir?  Kar yapmak.  Bu içeriğin veya bu içeriğin yönlendirildiği kişilere zarar vermesi umurlarında değil,” diyen Rusya Devlet Başkanı Şubat ayında yaptığı açıklamada, en büyük sorunun BT şirketlerinin insanların bilinçlerini giderek daha fazla kontrol etmeye başlaması olduğunu vurguladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.