Faranjit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir 2021

Faranjit Nedir?

0 958

Faranjit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir 2021

Faranjit Nedir ;  toplum içerisinde 10 kişinin 8 inde rastlanan rahatsız hastalıklardan bir tanesidir. Faranjit hastalığı en sık şekilde kış mevsimi başlangıcı ile belirtilerini göstermeye başlar. Ve kişilerde yüksek ateş, halsizlik semptomu ve şiddetli boğaz ağrısı ve yanması gibi şikayetlere sebep olur. Kişinin boğaz çevresi yada yutağında ki alanın tahriş olmasına sebebiyet veren faranjit akut faranjit ve kronik faranjit şeklinde iki başlık altında incelenir.

İlk grupta incelenmiş olan akut faranjitte boğaz çevresinde yanma, ağrı meydana gelmesi ve yüksek ateş gerçekleşirken ikinci grupta incelenen kronik faranjitte ise daha fazla kuru halde öksürük, gıcık oluşumu ve boğaza sanki bir şeyler takılmış gibi bir hissiyat vermemektedir. Akut faranjite gelecek olursak boğaz çevresinde kızarıklık oluşumu, yutkunma problemi ve hastada meydana gelen yüksek ateşin oluşması birkaç gün süre ile yemek yeme esnasında zorluk çekme gibi problemlere neden olmaktadır.

İkinci grupta incelenen kronik faranjitin ise sıklık ile boğaz çevresinde tahriş sonrası oluşan bir rahatsızlıktır. Hasta kişinin yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları, reflü, solunum rahatsızlıkları sonucunda ortaya çıkabilir.

Faranjit Belirtileri Nelerdir

faranjit

Benzeri bir takım rahatsızlıklar bulunmasından Faranjit belirtileri nelerdir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Vermiş olduğu belirtiler içinde en önemlileri ve en belirgin olanları:

  • Boğaz çevresinde batma hissi
  • Meydana gelen yanma hissi,
  • Yutkunma esnasında zorluk çekmek,
  • Genizde meydana gelen akıntı,
  • Boğaz ağrısı oluşumu,
  • Kaşıntı hissi şeklinde öksürük,
  • Yüksek ateş,
  • Boğazda kuruluk oluşumu
  • Boğazda bir şey kalmış gibi bir histir.

Bu belirtilerin haricinde oluşan diğer belirtiler ise vücutta halsizlik oluşumu, eklem ağrısı, yorgunluk hissi gibi belirtilerde görülebilir. Bakteriyel enfeksiyonlar ile meydana gelen rahatsızlıkta hastalık daha ağır bir şekilde devam eder. Doktorun yapmış olduğu boğaz testi ile beraber meydana gelen hastalık kolay bir şekilde teşhis edilebilir ve boğaz çevresine daha fazla yayılım gerçekleşmeden tedavi sürecine geçilebilir.  Bu sebepten ötürü kişide sözünü etmiş olduğumuz belirtiler içinde bir yada daha fazla belirti meydana geldiğinde acil olarak hemen bir uzman doktordan yardım alınması önemli husustur.

Faranjite Ne Neden Olur

Hastalığın sebebi nedir? Yani diğer bir telaffuz şekliyle faranjite ne neden olur sorusu sorulmaktadır. Faranjitin neden olduğu sebepler içinde en çok karşılaşılan durum virüslerdir ama bakterileri de bu grubun içine dahil eden çok fazla sayıda mikroorganizma hastalık bulgusuna sebep olabilir. Belirtilen rahatsızlığı olan bir hasta ile beraber seyreden enfeksiyon hastalıklardan bazıları ;

-Kızamık hastalığı

-Suçiçeği hastalığı

-Karakteristik bir hastalık olan öksürük tarzında ki krup

-Boğmaca

-Strep tokokların meydana getirmiş olduğu beta enfeksiyonu

-Soğuk algınlığı ile meydana gelen adeno virüs enfeksiyonları

-halk arasında öpücük hastalığı ismi ile de bilinen enfeksiyöz monolükleoz hastalığı

-Gribe neden olan virüs influenza enfeksiyonu olabilir.

Faranjite ne neden olur; Bakteriyel faranjitin nadir olarak bazı sebepleri içinde gonore ve klamidya bulunabilir. Çok sık şekilde soğuk algınlığı olmak ve grip geçirmek faranjit hastalığına yakalanma oranını oldukça artırır. Özellikle hastanelerde görev yapan sağlık personeli alerjik reaksiyonlara daha çok tepki veren bünyeye sahip olan kişiler reflü hastalığına sahip olanlar ve çok sık şekilde sinüzit hastalığına yakalanan kişiler risk grubuna dahildir. Buna ek olarak sigara kullanan veya sigara dumanına maruz kalan pasif içici konumunda olan kişilerde de hastalığı görülme oranı yüksektir.

Faranjit Nasıl Geçer

Rahatsızlığa yakalanmış olan bir kişinin göreceği tedavi ilk olarak neden olan sebebin bulunmasıdır. Bununla birlikte faranjit nasıl geçer sorusunun cevabı yoğun bir şekilde araştırılmaktadır. Bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklı olarak yapılacak olan tedavi için antibiyotik haplar ile tedavi yapılır. Faranjitin ortaya çıkardığı belirtilerin şiddetini azaltmak adına gargara uygulamaları doktorun verdiği sprey ve ağrı kesici haplar gibi başka ilaçlar reçete edilir.

Faranjit nasıl geçer ; Viral tabanlı olarak meydanda gelen hastalıkta antibiyotik tedavisi uygulanmaz. Her türlü üst solunum yolu viral enfeksiyonuna eşlik eden bir hastalık olan rahatsızlık kronik duruma kadar yükseldiğinde ise yapılacak olan tedavi süreci de buna bağlı şekilde değişiklik gösterir, daha zor ve yorucu olan bir süreci meydana getirir. Bahsetmiş olduğumuz her iki farklı durumda da sigara kullanımından uzak durmak, bulunmuş olduğumuz ortamı belirli aralıklar içinde havalandırmasını yapmak, toz ve birçok farklı kimyasal türlerine solumaktan uzak durmak önem arz etmektedir.

Belirtilen hastalığa maruz kalmış olan hastada reflü de var ise yapılacak olan tedavisi ve sık şekilde sinüs enfeksiyonuna mağruz kalanlarda sinüzit tedavisi kesinlikle şarttır. Faranjit nasıl geçer ; Peki reflü hastalığı nasıl geçer ? Bu hastalık ile başa çıkabilmek için öncelik olarak yastığın yükseklik boyutunu ve uyumaya geçmeden önce yemek yemeyi bitirmek büyük bir önem arz eder.

Reflüyü meydana getiren domates, acı ve baharatlı olan yiyecekler gibi besinlerden uzak durmak ve reflü ilacından faydalanmak faranjiti biraz da olsa rahat hale getirebilir. Bazı virüslerden meydana gelen vakalarda ev ortamında birkaç uygulama yaparak ortaya çıkarmış olduğu belirtilerin az da olsa hafiflemesini sağlamak mümkündür. Viral faranjiti hafif hale getiren bazı uygulamalar ise şöyledir ;

-Bol bol sıvı tüketimi yapmak

-İçerisine et suyu ilave edilmiş olan çorbalar tüketmek

-Bir çay bardağı sıcak suya bir tatlı kaşığı tuzu karıştırıp oluşan bu su ile gargara yapmak

-Bol bol istirahat etmek

-Bulunmuş olduğunuz odayı sık sık nemlendirmek

Çocuklarda da çok sık şekilde karşılaşılan hastalığı genel olarak kış ayı başlangıcında ve ortalarına doğru oluşmaktadır. Bulaşıcı bir hastalık olması nedeni ile özellikle okula gidip gelen çocuklar içinde kolay bir şekilde yayılabilir. Çocuklar da en sık olarak iki ile on iki yaşlar arasında karşılaşılmaktadır. Belirtileri ise yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi vücutta halsizlik boğaz çevresinde ağrı oluşumu ve ateş yükselmesi olarak sıralansa da bazı çocuklar da bu belirtiler içine mide bulantısı, kusma ve şiddetli karın ağrısı da görülebilir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.