Fatih Altaylı Sedat Peker’in İadesi İçin BAE’ye Yapılan Teklifi Açıkladı

Fatih Altaylı Sedat Peker'in İadesi İçin BAE'ye Yapılan Teklifi Açıkladı

0 80

Fatih Altaylı Sedat Peker’in İadesi İçin BAE’ye Yapılan Teklifi Açıkladı

Habertürk yazarı ve sunucusu olan Fatih Altaylı, bugün yayımlanan yazısında Sedat Peker‘e ilişkin çeşitli çarpıcı iddialara yer verdi. Fatih Altaylı, 2019 ve 2020 yıllarında Birleşik Arap Emirlikleri ajanı olarak tutuklanan şahısların karşılığında Sedat Peker’in iadesini istediğini de yazdı. Fatih Altaylı söz konusu iddiayı iktidara yakın ve kamu geçmişinin de olduğunu belirttiği bir isme dayandırdı.

Fatih  Altaylı, ismini açıklamadığı bir kişinin “Türkiye Sedat Peker’i Birleşik Arap Emirliklerinden getirmek için uğraşıyor. Bunun için de geçmişte Türkiye’de yakalanan tüm Birleşik Arap Emirlikleri ajanlarını koz olarak kullanmak istiyor. İki ajanın Birleşik Arap Emirliklerime iadesi karşılığında Sedat Peker’in Türkiye’ye verilmesi teklifinde bulundular” şeklinde konuştu.

Birleşik Arap Emirliklerinin bu talebe ne yanıt verdiğini de sorduğunu ifade eden Fatih Altaylı, “Şimdilik buna yanıt vermemişler. Lakin Türkiye yanıtın olumlu olma olasılığını yüksek görüyormuş. Bana göre Türkiye’nin takas talebi doğru olabilir. Ama BAE’nin Sedat Peker’i bu kadar kolay vereceğini pek zannetmem” görüşünü aktardı.

Fatih Altaylı’nın yazısı şu şekilde:

“Sizler detayını elbette hatırlamıyor olabilirsiniz ama geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de önce 2 ardından 1 Birleşik Arap Emirlikleri casusu’nun yakalandığı haberleri hafızanızın bir köşesinde kalmıştır muhtemelen.

Bunlardan ilk ikisi 2019 yılı Nisan ayının ortalarında yaşanan Milli İstihbarat Teşkilatı’nın ve İstanbul Emniyeti’nin ortak bir çalışması ile yakalanmış, 19 Nisan tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmışlardı.

Telefon görüşmelerindeki bu yoğunluk üzerine dikkat çeken ikili, MİT’in teknik ve fiziki takibine göre çokça da yer değiştirmiş, İstanbul, İzmir, Ankara ve Diyarbakır’da çok temaslarda bulunmuşlardı.

Yakalanan iki Birleşik Arap Emirlikleri ajanının Kaşıkçı cinayeti dahil birçok yurt dışı bağlantılı suçla ilişkili oldukları öne sürülmüş, Türkiye’deki siyasi durum hakkında da BAE’ya sürekli bilgi verdikleri ve bazı provokatif faaliyetlerin içinde oldukları iddia edilmişti.

Tutuklandıktan sonra da Silivri Cezaevi’ne koyulan iki Birleşik Arap Emirlikleri  ajanından Zeki Yusuf Mübarek, tutuklanmasından tam 10 gün sonra, 29 Nisan gününde öldü. Rapora göre ise cezaevindeki hücresinde kendisini havlu ile bir tuvalet kapısına asarak intihar etmiştir.

2020 yılında da bir başka Birleşik Arap Emirlikleri olan ajan yakalandı.

17 Ekim 2020 tarihinde ele geçirilen Ahmet Mahmud Ayesh Al Astal, ifadesinde ise gazeteci olduğunu, Birleşik Arap Emirlikleri’nin kendisini maaşa bağladığını da söylemiş “Ben gazetecilik faaliyetinde de bulundum ama ajanlık yapmadım. BAE’nin bana maaş vermesi benim ajanlık faaliyeti yaptığımı hiçbir şekilde göstermez” diye kendini savunmuş ancak o da tutuklanıp cezaevine koyulmuştu.

Al Astal’a yöneltilen suçlamalar arasında da “Türkiye’deki muhalif Arapları izleyerek hakkında bir bilgi toplamak ve rapor hazırlamak, Müslüman Kardeşler’in de Türkiye’deki faaliyetlerine gazeteci kimliği ile sızmak ve bağlantılarını ortaya çıkarmak” vardı ve bu iddialar sonrasında da 21 Ekim 2020 tarihinde o şahıs da tutuklandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.