Fibromıyalji Nedir Belirtileri Nelerdir 2021

Fibromıyalji Nedir Belirtileri Nelerdir 2021

0

Fibromıyalji Nedir Belirtileri Nelerdir 2021

Fibromiyalji, geceleri yeterli seviyede uyumanıza karşı sabah uyandığınızda sanki hiç uyumamış hissi veren yumuşak doku romatizmasıdır. Genel olarak yaşam tarzının değiştirilmesi ile çözülebilen fibromiyalji, yaşanan ufak streslerle birlikte yeniden tekrarlanabiliyor.

Bu rahatsızlık, tüm vücutta hissedilen genel bir ağrı ile aynı karaktere sahiptir. Hemen hemen her yaş grubundaki kişileri etkileyen fibromiyalji en sık olarak orta yaş grubundaki kadınlarda görülmektedir.

Fibromiyalji nedir?

Fibromiyalji sendromu olarak da tanımlayabileceğimiz fibromiyalji, vücutta genel hassasiyet noktalarının oluştuğu, kaslarda ve kemikler genel yorgunluk hissedilen, uyku düzeni problemlerine ve bilişsel bozukluklara neden olan kronik bir hastalıktır.

Henüz kesin olmamakla birlikte yapılan son araştırmalara göre fibromiyaljinin enfeksiyon, travma ve stres gibi tetikleyiciler ile etkisini gösteren kalıtsal özelliklere bağlı genetik eğilimlerden kaynaklandığı görülmektedir.

Fibromiyalji belirtileri

Yaygın ağrı: Fibromiyaljinin en sık görülen belirtisidir. Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerde tüm vücuduna yayılmış genel bir ağrı şeklinde hissedilir.

Vücutta hissedilen ağrının, yaygın ağrı olarak kabul edilmesi için vücudun her iki tarafını da etkilemesi ve bel altı, bel üstünde ağrıların hissedilmesi gereklidir. Fibromiyaljide vücutta hissedilen ağrı özellikle sırt ve boyun gibi bölgelerde yoğunluk gösterebilir. Fibromiyalji ağrısı birkaç ay süregelen zonklayıcı ve sızlayıcı tarzda bir ağrı olabilir.
Katılık:

Fibromiyalji hastalığı görülen kişilerde uzun süre aynı pozisyonda kaldıktan sonra tutulma ve katılık gibi durumlar gözlenebilir. Bu durumlar hareket kısıtlılığını da yanında getirir. Örnek vermek gerekirse, fibromiyalji rahatsızlığı bulunan kişiler sabah yataktan kalkarken zorlanabilir, yemekten sonra sandalyeden kalkarken problemler yaşayabilir.
Aşırı Hassasiyet:

Fibromiyalji rahatsızlığına yakalanan kişilerde ağrıya karşı duyarlılık artabilir. Bu rahatsızlığa yakalanmadan önce hissedilmeyecek kadar hafif durumlarda dahi ağrı hissedilebilir. Yine hastalarda yaşanan küçük travmalar sonrası oluşan ağrıların süresi uzayabilir.
Kas krampları: Hastalar, sıradan kas kasılmalarında dahi ağrı ve hassasiyet hissedebilirler.
Yorgunluk:

Yorgunluk yine en sık karşılaşılan belirtilerden biridir. Hastadan hastaya yorgunluğun şiddeti değişiklik gösterebilir. Kimi hastalarda hafif bir yorgunluk görülebilirken kimi hastalarda ise gündelik işleri bile yapmayı engelleyecek seviyede şiddetli yorgunluklar hissedilebilir.
Uyku kalitesinde bozulma:

Hastalarda uyku kalitesinde ciddi düşüşler yaşanabilir. Hastalar yeterli sürelerde uyusalar dahi dinlenememiş ve yorgun halde uyanabilir. Bu durumun sebebi vücudun yenilenmesini sağlayan ‘derin uyku’ süresinin fibromiyalji sebebi ile kısalmasıdır. Uyku kalitesindeki düşüş sebebiyle hastalar gün içerisinde dikkat dağınıklığı, odaklanamama, halsizlik ve enerji azlığı gibi durumlarla karşılaşabilir.
Bilişsel sorunlar:

Fibromiyalji hastalarında; düşünme, öğrenme ve hafıza oluşturma gibi bilişsel kabiliyetlerde problemler yaşanabilir. Hastaların zihin yapıları bulanık olarak adlandırılabilecek bir durumda olabilir. Bunun sonucunda hastalar yavaş konuşma ve hatırlamada sorunlar yaşayabilirler.

Fibromiyalji hastalığı, farklı diğer hastalıklarla birlikte görülebilir. Fibromiyaljinin sık olarak birlikte görüldüğü hastalıklar arasında kronik baş ağrısı, depresyon, anksiyete, huzursuz bağırsak sendromu, ağrılı mesane sendromu, dismenore (ağrılı adet görme), huzursuz bacak sendromu gibi rahatsızlıkları sıralayabiliriz.

Fibromiyalji tedavisi

Fibromiyalji rahatsızlığı için henüz kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Tedavi süreci, belirtileri azaltmaya ve yaşam standartlarını kaliteli hale getirmeye odaklıdır.
Fibromiyalji tedavisinde kullanılan ilaçların amacı yaşam standartlarını kaliteli hale getirmek ve ağrıları kontrol altına almaktır.

Fibromiyaljinin tedavi süreci için kullanılan ilaçlar ağrıları hafifletebilir ve daha kaliteli uyku uyumaya yardımcı olabilir.
Fibromiyalji için yaygın olarak kullanılan ilaçlar hafif ağrılar için reçetesiz, şiddetli ağrılar için reçeteli ağrı kesicilerdir. Yorgunluğu gidermek ve uyku kalitesini arttırmak için antidepresanlar, sinir hücrelerinin ağrı sinyalleri göndermesini önlemek adına bazı epilepsi ilaçları da kullanılabilmektedir.

Daha ağır ağrı kesiciler ve narkotikler, araştırmaların ağrıyı dindirmek için çok bir faydası olmadığını gösterdikleri için geçmişe nazaran artık tavsiye edilmemektedir.

Fiziksel terapi, kasların gücünü ve dayanıklılığını arttırmasından kaynaklı vücuttaki stresi azaltmakta yardımcı olur. Egzersiz ve stres atma teknikleri fiziksel ve zihinsel açıdan kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Bir terapiste destek ve rehberlik için başvurmak çok faydalı olacaktır.

Fibromiyalji ilaçlar

Fibromiyalji tedavisinde genel olarak kullanılan ilaçlar;
Ağrı kesiciler: Doktorunuz ibuprofen veya asetaminofen gibi ağrı kesiciler önerebilir. Aşır ağrı durumlarında ise özel reçeteye tabi bazı ilaçlar tavsiye edilebilir. İlaçların yan etkilerini ve bağımlılık riskini azaltmak adına minimum dozlarda ve kısa sürelerde kullanılır.

Antidepresanlar: Antidepresan ilaçlar fibromiyalji ile birlikte görülebilen anksiyete veya depresyon tedavisinde kullanılabilir. Bu tür ilaçlar aynı zamanda uyku kalitesini arttırmaya ve kronik ağrıları hafifletmeye yardımcı olurlar.

Antiepileptik ilaçlar: Gabapentin epilepsi hastalığının tedavisi için üretilmiştir fakat fibromiyalji rahatsızlığı görülen kişilerde de belirtileri azaltmaya yardımcı olması için kullanılabilir. FDA ayrıca fibromiyalji tedivisinde kullanılması için pregabalin adlı ilacı onaylamıştır. Bu grupta yer alan ilaçların ağır yan etkileri nedeniyle mutlak suretle doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Fibromiyalji tedavisinde fizik tedavi, tamamlayıcı tıp yöntemleri gibi tekniklerde etkili sonuçlar verebilir. Tedavide akupunktur, meditasyon, yoga, masaj terapisi, dengeli ve sağlıklı diyet, egzersizler, geceleri yeterli seviyede uyumak da etkili olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku