Genital Siğil Nedir 2021

Genital Siğil Nedir 2021

0

Genital Siğil Nedir 2021

Genital siğil, cinsel yollarla bulaşan enfeksiyonların en sık karşılaşılan tiplerinden birisidir. Human Papilloma Virus (HPV) adı verilen bir virüsün kişiyi enfekte etmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Cinsel hayatları aktif kişilerin tamamına yakını hayatlarının bir döneminde bu virüsle karşılaşırlar. Bu virüs hem erkek hem de kadınlarda genital siğil oluşmasına sebep olurken, kadınlarda serviks yani rahim ağzı kanserine de sebep olabilmektedir. Genital siğil, gözün göremeyeceği kadar küçük olabildiği gibi küçük küçük kabarıklıklar veya ayçiçeği gibi daha büyük şekillerde de görülebilmektedir.

Kadınlarda genital siğil genel olarak vajina dudaklarında, anüs ve vajina arasındaki bölgede, anal kanalda vajina duvarlarında ve rahim ağzında oluşmaktadır. Erkeklerde ise penis, testis torbası ve anüste gözlemlenebilir.

HPV ile enfekte olmuş olan kişiyle oral yolla cinsel temasta bulunmuş olan kişilerin ağız, dil ve boğazlarında da siğil oluşumu görülebilir.


Genital siğil ile beraber vajinal akıntı, kaşınma, yanma ve kanama da görülebilmektedir.

Birden fazla partnerle korunmasız cinsel ilişki, erken yaşta cinsel olarak aktif hale gelmiş olmak, genital siğil dışında cinsel yolla bulaşan bir hastalığın bulunması ve bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklara sahip olunması ya da bunların tedavisinin alınması HPV ile karşılaşma ihtimalini artıran faktörlerdir.

Genital Siğil Kremi

Genital siğil denildiği zaman gerek görünüm gerek sağlık bakımından başta kadınlar olmak üzere herkes çekinmektedir. Oysa bu duruma toplumumuzda oldukça sık rastlanılmaktadır. Genital siğiller, HPV (Human Papilloma Virus) adı verilen bir virüsün yan etkileri olarak karşımıza çıkmaktadır.

HPV’nin 150’den fazla farklı türü bulunmakta, kendi aralarında düşük ve yüksek risk gruplarına ayrılmaktadır.
Bazı türleri ağız içerisinde, el, ayak, göz, dudak ve genital bölgede oluşabilmektedir. Çıkan her bölgenin virüs tipi farklılık gösterilmektedir. Bazı türler zararsız olduğu gibi, bazıları ise kansere sebebiyet verecek kadar tehlikeli olabilmektedir.

Genital siğil oluşması durumunda tedavi kesinlikle ihmal edilmemelidir. Tedavi lokal müdahale ve bunu destekleyici kremler ile sağlanabilmektedir. Hangi yöntemin daha uygun olacağına bir uzmanın karar vermesi en doğrusudur.

Erişkin kişilerde HPV’nin sebep olduğu dış genital ve parianal siğillerin tedavisinde bazı kremlere başvurulabilmektedir. Dış genital bölge denildiğinde vajina ya da penisin dış yüzeyini, parianal bölge denildiğinde ise anüsün çevresindeki deri yüzeyleri kastedilir.

Bu bölgelerde bulunan genital siğillerin tedavisi için krem geçici bir çözüm sağlayabilmektedir. Doktor gözetimi ve tavsiyesi dışında kullanılan genital siğil kremleri tedavide geç kalmaya ya da siğillerin daha da çoğalmasına yol açabilmektedir.

Genital siğil tedavisinde fraksiyonel lazer tedavisi, siğillerin kısa zaman içinde tamamen yok edilmesi ve tekrar etme oranının düşürülmesi açısından tercih edilebilir bir yöntemdir. Ancak uzman bir doktorun görüşü alınmadan ne genital siğil kremi ne de başka bir tedavi yöntemi uygulanması tavsiye edilmemektedir.

Genital Siğil Tedavisi

Genital siğiller cinsel ilişki sırasında ya da temas yoluyla bulaşan bir viral hastalıktır. Erkeklerde de kadınlarda da görülebilmektedir.

Birden fazla partnerle korunmasız bir şekilde cinsel ilişki, cinsel yollarla bulaşan farklı bir enfeksiyona sahip olunması, genç yaşlarda aktif bir şekilde cinsel hayata başlamak, bağışıklık sisteminin baskılandığı ilaçların kullanımı genital siğil oluşma riskini artırabilen nedenlerdendir.

Genital siğilin teşhisi, uzman bir kadın doğum doktoru tarafından yapılan muayene ile konulmaktadır. Bu siğiller gözle görülemeyecek bölgelerde de bulunabileceği için pelvik muayene de gerekebilmektedir. Şüpheli durumlar varsa pamuklu çubukla örnek alınıp test yapılmaktadır. HPV ve smear testleri yapılmalı ve virüs tipi belirlenmelidir.

Genital siğil tedavisinde siğillerin büyüklüğü ve durumlarına göre farklı yöntemler vardır. Cerrahi operasyon, koter ve lazer ile siğilin yakılması, kriyoterapi ile genital siğilin dondurulması gibi seçenekler bulunmaktadır.

Genital siğil tedavisi için kremler siğillerin sebep olduğu şikayetleri azaltmak amacıyla doktor tavsiyesiyle beraber kullanılabilir. Bu kremler cildin farklı yerlerinde oluşan siğiller için kullanılan kremlerden farklıdır. Bu sebeple elde ya da vücudun farklı yerlerinde çıkan siğiller için kullanılan kremler, genital siğil tedavisinde kullanılmamalıdır.

Genital Siğil Nasıl Geçer?

Genital siğil viral kaynaklı, HPV adı verilen bir virüsle ve cinsel münasebet yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Her iki cinste de görülebilmesine rağmen siğil oluşan tüm hastaların %70-75’i kadınlardır.
HPV oldukça sık karşılaşılan bir virüstür. Genital bölge dışında, ağız ve boğaz bölgesini ve makat bölgesini de etkileyerek siğillerin oluşmasına sebep olabilir.

Genital siğiller bazen çok küçük ve belirsiz olabilirler. Bu da fark edilmesinin zorlaşmasına neden olur. Çoğunlukla genital bölgede sivilceye benzer fakat ağrısız çok sayıda lezyon oluşumu şeklinde görülür. Büyük boyutlardaki genital siğiller ise vulvada karnabahar görünümünü andıran kitleler şeklinde olabilirler. Fazla sayıdaki kitle, cinsel ilişki sırasında ağrı ve kanamaya yol açabilir.

Genital siğil evde tedavi edilecek bir hastalık değildir. Teşhis ve tedavisi için bir uzman doktora görünmek kesinlikle çok önemlidir. Tedavide doktorun siğilin boyut ve durumuna göre önereceği yöntemlere uymak gerekir. Lazerle tedavi, siğillerin yakılması ve dondurulması bazı yöntemler arasındadır. Kremler mukoza harabiyetine neden olabileceği için mutlaka hekim önderliğinde kullanılmalıdır.

Genital siğil tedavisinde uygulanan yöntem ne olursa olsun tekrarlama ihtimali bulunmaktadır. Ancak çoğunlukla çoğu genital siğil enfeksiyonu geçicidir ve 2 yıl içinde temizlenebilmektedir.

İlgili Haber:

Tüberküloz Nedir? Belirtileri Nelerdir?

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://saglik.gov.tr/&ved=2ahUKEwjYzfniu4vyAhX3g_0HHW4xCVYQFjAAegQIDxAC&usg=AOvVaw0dd5N_GD1Oz0PPFzWKB6GH

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku