Gıdalarda Uygulanan Hileler 2021

0

Gıdalarda uygulanan hileler son zamanlarda en fazla araştırılan konular arasında bulunuyor. Hangi ürünleri tüketebileceğimiz böylece tespit edilebiliyor. Hangi ürünlerde ne kadar katkı var? Hangi ürünleri kullanmamız sağlık açısından tehlikeli?

Gıda Terörü: İnsan sağlığını umursamayıp sadece para kazanma amacı güden kişilerin; gıdalarda uyguladığı hilelerdir.

 

Aklınıza gelen neredeyse bütün gıdalarda, gıda terörüne rastlanabilir. Gıda terörü farklı yöntemlerle uygulanabilir. Taklit ve tağşiş bunlara örnek olarak verilebilir.

 

Taklit: Bir gıdada bulunmayan özelliğin; o gıdada bulunuyormuş gibi gösterilmesidir.

 

Tağşiş: Gıda maddesinin veya gıda teması olan maddelerin; izin verilen veya mevzuata uygun özelliklere göre üretilmemesidir.

Gıdalarda uygulanan hileler ile ilgili

Gıdadaki tağşiş ve taklit örnek olarak; Margarinin, tereyağı olarak satılması veya organik olmayan fabrikasyon ürünlerin; organik olarak lanse edilmesi.

Nelerde Hile Var?

Gıdalarda uygulanan hileler örneklerini arttıracak olursak;

Gıdalarda uygulanan hileler

– Sucuk yapımında hayvanın baş etinin kullanılması,

– Dana veya kuzu eti diye domuz eti satılması,

– Tarihi geçmiş et gibi gıdaların içerisine boya eklenerek taze olarak gösterilmesi,

– Pekmez yerine şekerli şerbet şurup verilmesi,

Tavuklara iğne enjekte ederek; normal büyüme süresinin kısaltılarak pazara sunulması,

– Tarım ürünlerinde kimyasal ilaçlar kullanılması,

– Et ve süt ürünlerinde verimi arttırmak amacıyla hayvanlara hormon verilmesi,

– Yoğurtta kıvam arttırmak amacıyla jelatin kullanılması,

– Peynirde nişasta kullanılması,

– Sucuklarda tek tırnaklı hayvanların kullanılması,

– Bala; glukoz şurubu ve şeker eklenmesi.

 

Bu gibi örneklere daha çok örnek gıdalarda uygulanan hileler için örnek verilebilir. Tüketici olarak gıda teröründen haberimiz yok ve bize gerekli bilgiler verilmiyor. Üniversitede Gıda Teknolojisi dersinde hocamızın bu konuyla ilgili önemli örnekleri olmuştu. Kendisi hayatı boyunca salam, sosis, salam gibi gıdalar tüketmemiş. Kendisi bu konulara hakim olduğu için yapılan bütün hilelerin her zaman farkında olmuş ve bizi her zaman bilgilendirmiştir.

Son Olarak

Konuyu toparlayıp bitirmek için size sadece tek sorum olacak:

 

Herkes illa ki kahvaltı yaptığı zaman poğaça tüketmiştir. Poğaça yedikten sonra midemizde bir süre sonra yanma meydana gelmiştir. Bu konuda genele yayarak konuşuyorum çünkü çevremdeki çoğu arkadaşım veya ailemde de bu sorun oluyor.

Araştırmalarım sonucunda pastanelerde kullanılan yağların margarin olduğu veya çok uzun süre kullanıldığı sonucunu elde ettim. Yani gidip kendi gözlerimle görmedim ancak gıda denetimcilerin araştırmaları sonucunda bu veriler elde edilmiş. Poğaça yedikten sonra mideniz yanıyorsa eğer benim bu görüşüme katılacaksınız. Ancak midenizde yanma olmazsa pastaneniz bu tür yağlara veya hilelere başvurmuyordur. Ama bu hiç hile yapmadıklarını da kanıtlamaz.

Çünkü piyasada çok ünlü markaların bile denetimler sonucunda ceza aldıkları görülmüştür. Son olarak demem o ki; yediğiniz her gıdaya dikkat edin. Elinizden geldiği kadar sucuk, salam, sosis gibi gıdaları tüketmeyin. Tüketecekseniz eğer miktarını çok az tutun. Unutmayın, bu hayatta sahip olduğunuz en değerli şey; sağlığınızdır.

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku