Google Haritalar uygulaması insanları ölüme sürüklüyor!

Google Haritalar uygulaması insanları ölüme sürüklüyor!
0

Google Haritalar uygulaması insanları ölüme sürüklüyor!

Navigasyon uygulaması olarak kullanılan Android kullanıcılarının vazgeçilmez uygulaması olan Google Haritalar şehirler ve Yollar dışında o kadar da güvenli olmayabilir.

Kendi harita uygulamasına Apple Eylül 2012 tarihinde  iOS 6’yı yayınladığı zaman Google haritaları kullanmayı bırakmıştı. Google Haritalar gibi alternatiflerin kullanılacağına dair maalesef ilk versiyonu Tam bir fiyasko olan Apple’ın haritalar uygulaması tepki alınca Tim Cook açıklama yapmak zorunda kalmıştı.

Google Haritalar Uygulaması
Google Haritalar Uygulaması

Avustralya polisi tarafından da Apple haritalar İlk çıktığında güvensiz ilan edilmişti. Kullanıcılardan Mildura’ya ulaşmak isteyen birini ölümcül böceklerle ve yılanlarla dolu olan sıcaklığın 46 santigrat derece olduğu Outback’e gönderdiği ortaya çıkmıştı. Bildrone olması gerektiğine 65 kilometre kadar uzakta görülmesi haritanın bir problemiydi. Günümüze kadar Apple haritalar gelişti fakat şimdiden insanları potansiyel ölüm tehlikesini yönlendirmeye başlayan program Google Haritalar oldu.

Google Haritalar dağcıları yanlış rotaya yönlendiriyor

Geçtiğimiz hafta John Muir Trust ve Mountaineering Scotland İskoçya’da dağcılık ,Tepe yürüyüşü , kış sporları gibi etkinlikleri takip ediyorlardı ve bir uyarı yayınladılar. Organizatörler Google Haritaları yürüyüşçü ve dağcıların İskoçya’nın en yüksek dağı olan Ben Nevis’e tırmanmak için kullanmamalarını istedi.

Bu ünlü uygulama göründüğü üzere dağcıları ölümcül olabilecek bir rotaya yönlendiriyor. Dağ tırmanışları için Google Haritalar uygulamasının oldukça mantıklı bir seçenek olarak görüldüğünü ancak uygulamanın gösterdiği yolun en tecrübeli Dağcılar için bile oldukça Zorlu olacağını Mountaineering Scotland ekibinin daha güvenlik danışmanı olan Heather Morning açıkladı.

Dağın bulunduğu bölge genellikle sisli olması ile birlikte Google haritaların gösterdiği yolun görüş mesafesi iyi olmasına rağmen geçişe izin vermeyen çok dik ve kayalık bir yol olduğunu sözlerine ekliyor.

Google’dan gelen konuyla ilgili açıklamada Ben nevis Dağı konusu ile ilgilenirdi ve Google haritaların güvenlik konusunda en iyi şekilde geliştirilmeye çalışıldığı söylendi. Şunu da söylemek gerekir ki Ben Nevis dağı bu konudaki tek sorunlu dağcılık alanı olmayabilir. Siz tırmanış yapacağınız zaman  navigasyon uygulamalarından  daha çok dağcılık konusunda odağı ve tırmanış rotasını çok iyi bilen dağcılara danışın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku