Hamile Kadınlara Aşı Uyarısı! Erken Yaşta Hayatlarını Kaybedebilirler

Hamile Kadınlara Aşı Uyarısı! Erken Yaşta Hayatlarını Kaybedebilirler

0

Hamile Kadınlara Aşı Uyarısı! Erken Yaşta Hayatlarını Kaybedebilirler

Profesör doktor Seval İzdeş, hastanenin yoğun bakım servisine gelen koronavirüs hastalarının çoğunun aşısız hastalardan oluştuğunu söyledi. Serviste yatanların yakmış yüzde 90’ının aşısız olduğunu ve hastalığı da ağır geçirdiğini belirten Seval İzdeş, “Aşılı olan hastalarda Covid19 oluyor lakin onlar eğer bağışıklık sistemleri çok zayıf değilse genel olarak serviste yatıyorlar, ve hastalığı hafif atlatıyorlar.

Yani şu anda aşısız hastalar ve bağışıklık sistemi düşük aşılı olan hastalar burada yatıyor. Özellikle de son zamanlarda maalesef çok fazla sayıda gebe geldi buraya. Gebe hastalardan da “mortalite” dediğimiz bir ölüm oranı artmaya başladı.

Sizlere bir örnek verecek olursak, dün gece maalesef bir gebe hastamızı kaybettik. Hastamız daha 23 yaşında ve 24 haftalık bir gebeydi. Bebeğini de aldık, fakat daha sonra bu pıhtı attı. Özellikle aşısız gebelerde hastalığın maalesef bayağı bir ağır seyrettiğini gözlemliyoruz. Bu nedenle gebe de olsa biz mutlaka aşı olmalarını öneriyoruz” şeklinde konuştu.

Güvende Değiliz

Seval İzdeş, hamile kadınların bebeklerine dokunacağını düşünerek aşı olmadığını belirten, “Doktorlarına da soruyorlar, onlar da bunu tavsiye ediyorlar. Lakin aşı’da bir zorlama olmadığı için bu tavsiye niteliğinde kalıyor.

Burada dün gece kaybettiğimiz hamile hastamız da dahil hiçbirinin bir aşısı yoktu. Dolayısıyla da kendilerini çok riskli duruma düşüyorlar. Genç yaşta da hayatlarını kaybedebiliyorlar. Aşı olmak herkes için çok önemli. Burada 20, 30 ve 40’lı yaşlarda ki hastalarımızı gördük. En genç hastam ise 21 yaşındaydı. Vatandaşlarımız aşılarını kesinlikle olsunlar. Son kişi aşılanana kadar da hiçbirimiz güvende değiliz” diye ekledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku