IBAN Numaralarına Yeni Düzenlemeler Geldi

IBAN numaralı ile alakalı olarak getirilmiş olan yeni düzenlemeler, bugünkü sayı ile beraber resmi gazetede yayınlandı.

0

IBAN Numaralarına Yeni Düzenlemeler Geldi

IBAN numaralı ile alakalı olarak getirilmiş olan yeni düzenlemeler, bugünkü sayı ile beraber resmi gazetede yayınlandı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Uluslararası banka hesap numarası ile alakalı gerekli olan tebliğde farklılığa gitti. Bu değişiklik resmi gazetede aynı zamanda yayınlandı. Yapılmış olan değişiklikler kapsamında IBAN numaraları 26 karakterden oluşmaya devam edecek. Bununla beraber IBAN oluşturulurken kullanılacak olan ödeme hizmeti sağlayıcısı kodları ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bünyesinde belirlenecek.

Bildirimler zorunlu tutulacak

Ayrıca para transferlerinde her bir müşteri için belirtilmiş olan koşullar doğrultusunda IBAN oluşturmaları ve bu IBAN bilgisini hesap sahiplerine belirtmeleri zorunlu tutulacak. Bu doğrultuda eski tebliğ de olan “banka kodu” uygulaması “ödeme hizmeti sağlayıcısı kodu” şeklinde değiştirildi.

Öte yandan bankalar haricindeki ödeme hizmeti sağlayıcılarının da gerekli olan para transferlerini konu müşteri hesapları için IBAN oluşturması 6493 sayılı kanun dahilinde katılımcı şeklinde yer almış oldukları ödeme sisteminin, sistem koşullarında aksine bir durum olmadığı sürece zor unutulmaya devam edecek.

Doğrulama zorunluluğu yer alacak

Yapılmış olan tebliğ dahilinde, IBAN oluşturan ödeme hizmeti sağlayıcılarının yazılı şekilde ve elektronik ortamda gerekli olan para transferlerini konu olan hesaplar ile alakalı olarak müşterileri için oluşturmuş oldukları ve üzerlerinde hesap numarası yer alan belgelerde IBAN belirtmeleri zorunlu tutulacak.

Bunun yanı sıra ise alıcı hesap numarası IBAN şeklinde belirtilen gelen para transferlerinde IBAN doğrulaması da aynı zamanda zorunlu halde tutulacak. Bu noktadan ödeme hizmeti sağlayıcılarında müşteri hesabına yapılmış olan para transferlerinde gönderici kişiye ait IBAN’ında kullanılması zorunlu tutulacak.

IBAN numarası nedir?

Gündelik hayatımızda şahıslara ya da kurumlara para göndereyim işlemi yaparken çok sık bir şekilde duyduğunuz kavramlardan biri IBAN’dır. Ya da diğer bir deyişle IBAN numarasıdır. Avrupa Birliği düzenlemeleri dahilinde ülkeler içerisinde para transferlerinin çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesi ve gerekli tutulan maliyetlerinin ise minimum seviyeye düşmesi için geliştirilmiştir.

Geliştirilmiş olan IBAN aracılığı ile bankalar ve diğer birçok kuruluşlar arasındaki gerekli olan para transferleri en az hata ve en az gecikmeler ile gerçekleşmektedir. IBAN numarası müşteri hesap numaralarını belirlenmiş bir standart halinde düzenlenmesi ile elde edilmiş olan uluslararası banka hesap numarası
olarak bilinmektedir. Bununla beraber bir IBAN numarası sadece bir banka hesabına ait olma özelliği taşımaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku