İmam Hatip’li Öğrencilerden Elon Musk’a Rakip Olacak Teknoloji!

İmam Hatip'li Öğrencilerden Elon Musk'a Rakip Olacak Teknoloji!

0

İmam Hatip’li Öğrencilerden Elon Musk’a Rakip Olacak Teknoloji!

Erzurum’da bulunan Yakutiye İmam Hatip Lisesi Öğrencileri, TEKNOFEST yarışları için proje geliştirdi ve bir elektrikli araba üretti. 5 ay gibi kısa bir sürede ürettikleri elektrikli bu araba 50 kilometre hıza çıkarak, 50 kilometrelik bir mesafeye gidebiliyor.

Bu fotoğraf zekaa.com’a aittir.

Tamamen yerli imkanlarla çalışan liseli öğrenciler tarafından tasarlanan bu elektrikli araç, 6 saat içerisinde tamamen şarj olabiliyor. Erzurumlu vatandaşların yoğun ilgisini çeken ve de 31 Ağustos ile 5 Eylül arası Kocaeli’de düzenlenecek TEKNOFEST yarışmasına katılacak olan ‘Dadaş’ isimli araç Erzurum’u temsil edecek.

Öğrencileri ile birlikte elektrikli araç ürettiklerini belirten Proje Koordinatörü ve Yakutiye İmam Hatip Lisesi Fizik Öğretmeni olan Fatih Toprak, “Biz Yakutiye Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak TEKNOFEST yarışlarına katılmak için yeni bir elektrikli bir araç tasarladık. Daha önce de üniversiteler arasında yapılıyordu.

Bu sene ilk defa liseler arası düzenlenecek. Biz de bu etkinliğe aracımızı tasarlayarak katıldık. 31 Ağustos ve 5 Eylül tarihleri arasında bu yarışa katılacağız. Bu bir hız ve süre yarışı değil tamamen enerji verimliliği ile alakalı olan bir yarışma.” Şeklinde konuştu.

Kısa Bir Sürede Tamamlandı

“Aracımız 50 kilometre mesafeye kadar gidebiliyor” diyen Fatih Toprak “50 kilometre hıza çıkabiliyor ve de 6 saat içerisinde tam olarak şarj oluyor. Bizim tüm tasarımlarımız ve çalışmalarımız bu yönde oldu. 9 kişilik takımla birlikte aracımızı tamamladık. En başta bir gelişme raporu hazırladık. Bu raporda ise aracın rengi, tekerlekleri dahil olmak üzere tüm gereksinimlerini listede belirledik.

Bu fotoğraf zekaa.com’a aittir.

Bu süreç pandemi döneminde gerçekleşti ve de bizleri biraz etkiledi. Sokağa çıkma kısıtlaması vardı ve çocukları dışarı çıkartamıyorduk. Aracımızı 5~6 aylık bir sürede tamamladık. Kocaeli ilinde bizimle beraber yarışacak 40 lise var. Daha önce de üniversite düzeyi vardı ama lise düzeyinde Erzurum olarak ilk biziz. Bizim örnek olacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku