İngiltere Türkiye’yi Kırmızı Listeden Çıkarıyor

Ülkemiz Türkiye İngiltere’ nin seyahat listesinde kırmızı ülkeler arasında yer alıyordu.

0 33

Seyahat düzenlemesi olarak yapılandırılan listede ülke ülke pandemi döneminde hangi ülkeye gidilir veyahut hangi ülkeye seyahat yapmanın riskli olacağı belirtilmişti. Ülkemiz Türkiye İngiltere’ nin seyahat listesinde kırmızı ülkeler arasında yer alıyordu. Yani seyahat edilebilir olan ülkeler arasında değildi. Times gazetesinde yer alan habere göre yeni yapılacak düzenlemelere göre Türkiye’ nin artık kırmızı listede yer almayacağı söylentiler arasında. Seyahat edilebilir ülkeler arasına yazılacak. Ekim ayında 5 günlük okul tatili bulunmakta. İngiliz turistlerin seyahat için bu süreçte Türkiye’ yi tercih edebileceği kaynaklarda yer almakta.

Türkiye
İngiltere

Yeni açıklamalar 17 Eylül’ de

17 Eylül açıklanacak olan yeni duyurulara göre listede hangi ülkenin kırmızı alandan çıkacağı bu tatil için İngiliz vatandaşların nerelere seyahat edebileceği açıklanacak. Seyahat düzenlemesi olarak trafik ışığı benzetmesi yapılan listede ülkeler sarı, yeşil ve kırmızı renklerle belirlenerek ayrıştırılmıştır.

İngiltere
İngiltere

İngiltere’ de Türkiye sarı listeye alınacak

Türkiye’ nin bu listeden çıkarılmasını Guardian gazetesinde yer alan analist Tim White’ de destekliyor. Covid-19 analisti White bir haberinde de Türkiye’ nin bu alandan çıkarılmasına ilişkin haber yayınladı. Yeni düzenleme ve önlemlerin henüz ne zaman devreye gireceğine dair açıklama yapılmadı. Lakin yakı süreçte seyahat planlamasının açıklanması bekleniyor. Yapılan Covid-19 veri değerlendirmelerine bakıldığında ülkenin olumlu yönde yol kat edebildiği aşılama süreci ile ilgili de yaş sınırlandırılmasının düşürülmesi sonucunda en azından sarı listeye alınabileceği konuşuluyor.

Yapılan prosedürler doğrultusunda İngiltere’ den Türkiye’ ye seyahat eden vatandaş Türkiye’ den döndüğünde İngiltere’ nin sarı listesinde yer alan bir ülkede de 11 gün daha geçirmek zorundaydı. Eğer buradan da başka bir yere seyahat edecek olursa o vatandaş 10 gün boyunca zorunlu bir şekilde İngiltere’de bir otelde kalıp ayrıca cezai para uygulaması olan 2250 sterlin ödemek zorunda kalacaktı. Bu zamana kadar sistem bu şekilde ilerlemekteydi. Şimdilerde Türkiye’ nin sarı listeye girmesi sonucunda bir tık işlemler daha rahatlatıcı olacağı söyleniyor. Seyahat değerlendirmesi sonucunda 2 doz aşısı olan vatandaşlardan PCR testi isteminin de kaldırılacağı söylentiler arasında. Bu kişilerden hızlı test talep edileceği bildiriliyor.

Bu yazımızı beğendiyseniz sizler için hazırlamış olduğumuz BioNTech Aşısında Yeni Yan Etkiler Ortaya Çıktı adlı yazıya göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.