iPhone 13 Uydu Aramaları Yapmanıza İzin Verecek mi?

Söylentiye göre iPhone 13, uydu görüşmeleri yapmanıza izin verecek. Ama kesin olarak ne biliyoruz? Apple, büyük olasılıkla iPhone 13 olarak adlandırılan bir sonraki en büyük iPhone'unu piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Raporlara göre, iPhone 13 serisi her zamanki Eylül lansman zaman çizelgesine göre piyasaya çıkacak.

iphone 13
0 33

Dünya iPhone 13’ün resmi açıklamasını beklerken, bir sonraki iPhone’da ne göreceğimize dair söylentiler havada uçuşmaya devam ediyor.  Performans yükseltmelerinin menünün garantili bir parçası olduğu açık olsa da, jüri diğer ayrıntılar konusunda kararsız.  Bir söylenti özelliği, iPhone 13’te uydu aramaları için destek sunuyor.

 Peki Gerçekten iPhone 13 ile Uydu Araması Yapabilir misiniz?

iPhone 13’ün uydu aramalarını destekleyebileceğine dair söylentiler havada uçuşuyor.  Apple’ın iPhone 13’e düşük dünya yörüngeli (LEO) uydu iletişim modunu dahil etmesini bekleyen tanınmış analist Ming-Chi Kuo’nun raporunu izliyor. LEO ile iPhone 13, uydu aramaları yapmanıza izin verebilir.  Ayrı bir Bloomberg makalesine göre, Apple’ın uydu bağlantısına dayanan iki yeni acil durum özelliği üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Apple’ın Eklenen  Yeni Özellikleri Neler?

İlk özellik Uydu Üzerinden Acil Durum Mesajı, kullanıcıların acil servislere ve kişilere kısa mesajlar göndermesine olanak tanır.  Uzantı olarak, özellik gelecekte uydu aramaları için destek de içerebilir.

Ancak Bloomberg, özelliği yalnızca hücre sinyali olmadığında kullanabileceğinizi söylüyor.

İkinci özellik, kullanıcıların acil durumları hem ilk müdahale ekiplerine hem de acil durumda iletişime geçilecek kişilere bildirmelerine olanak tanır.  iPhone’unuza farklı bilgiler vereceksiniz ve o doğrudan acil müdahale ekiplerine ulaşacaktır.

iphone 13
iphone 13

Bunun gerçekleşmesi için şirketin özel donanım kullanması gerekir.  Ve yaklaşan iPhone 13’ün bunun gerçekleşmesi için gerekli donanıma sahip olacağı bildiriliyor.  Apple’ın uydu iletişim desteğini gelecekteki iPhone’lara entegre etmeyi planladığını belirten rapora rağmen, iPhone 13’ün bu işlevi tanıtacak cihaz olması pek olası değil.

Bir kaynak Bloomberg’e uydu iletişim özelliklerinin en azından gelecek yıldan önce hazır olmayacağını söyledi.

Başka bir deyişle, iPhone 13’ün uydu aramaları yapmanıza izin vermesi pek olası değildir.

 IPhone 13 ProMotion Ekranı Alacak mı? 

iPhone ve Uydu İletişim Desteği

iPhone’da uydu iletişimi desteği şaşırtıcı gelebilir, ancak Apple’ın yıllardır uydu teknolojisi üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Bloomberg’in 2019 raporu, şirketin o sırada teknoloji üzerinde çalıştığını ve beş yıl içinde piyasaya sürmeyi umduğunu iddia etti.  Teknoloji devinin, bunun gerçekleşmesi için kendi uydularını dağıtmayı düşündüğü de söyleniyor.

Ancak Kuo’nun son raporu doğruysa, Apple onun spektrumunu kullanmak için bir Amerikan uydu iletişim şirketi olan Globalstar Inc ile ortaklık kurdu.  Apple’ın bunu gerçeğe dönüştürmek için farklı yerel servis sağlayıcılarla da ortak olması gerekecek.

Uydu teknolojisinin kullanımı aynı zamanda uydunun mevcudiyetine ve yerel kanun ve yönetmeliklere de bağlı olacaktır.

 iPhone 13 muhtemelen uydu iletişim desteği içermeyecek olsa da Apple, acil durum senaryoları için akıllı telefonlarında hali hazırda  farklı özellikler barındırıyor.

 Apple’ın iPhone 13 için Mağazasında Neler Var?

 iPhone 13 lansman tarihi henüz resmi olarak onaylanmadı.  Bununla birlikte, Apple’ın, açılış konuşmasının ertelendiği 2020’den farklı olarak, olağan lansman zaman çizelgelerini sürdüreceği bildiriliyor.  Söylentiler bir kamera, pil ve işlemci yükseltmesi, tasarımda küçük değişiklikler ve bir avuç başka ince ayar öneriyor.

Her zamanki gibi, şirketin resmi duyurusunu beklemeniz gerekecek.  Resmi açılış konuşmasına kadar yaklaşan ürünleriyle ilgili bilgileri saklamak Apple’ın geleneğidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.