IQ TESTİ ÇOCUĞUM HAKKINDA NE ANLATABİLİR?

0 285

IQ TESTİ ÇOCUĞUM HAKKINDA NE ANLATABİLİR?

IQ testleri, en geleneksel anlamda sözlü ve mantıksal düşünme becerilerini içeren genel entelektüel yeteneği değerlendirir. Genel entelektüel yetenek, IQ puanlarında yansıdığı gibi, okul başarısının ve eğitim başarısının en iyi genel öngörücüsüdür; bu nedenle zekâ testleri, çocuklarda istisnai genel entelektüel yetenekleri belirlemek için kullanılan değerlendirmelerden biridir.

Belirli mantıksal, uzamsal, hafıza ve sözel becerileri değerlendirdiği için, çocuğunuzun okulda bir problemi varsa IQ testi yardımcı olabilir. Sonuçlar, potansiyel seviyesi göz önüne alındığında çocuğunuzun başarısız olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir veya muhtemelen potansiyel bir öğrenme yetersizliğinin daha ileri değerlendirilmesine ihtiyaç olduğunu gösterebilir.

BANA NE SÖYLEMEZ?

Uzmanlar, zekanın çok yönlü olduğu, birçok farklı şekilde gösterildiği ve üstün zekâyı değerlendirmek için birden fazla önlem kullanılması gerektiği konusunda hemfikir. Ve belirli bilişsel yetenekleri anlamada yardımcı olsa da bir IQ puanı tek başına bir öğrencinin eğitim ihtiyaçlarını, kendisi için en uygun müfredatı veya belirli bir program için uygun olup olmayacağını belirlemez. Bu nedenlerden dolayı, IQ testi, üstün yetenekli çocukları tanımlamaya yönelik herhangi bir sürecin yalnızca bir bölümünü kapsamalıdır.

IQ TEST TÜRLERİ

Bireyselleştirilmiş zekâ testlerinin uygulanması ve yorumlanması önemli ölçüde zaman alır, ancak genel genel yetenek hakkında en kapsamlı bilgileri sağlarlar. Lisanslı psikologlar veya psikometrisiler tarafından yönetilmelidirler. Grup zekâ testleri, genellikle bireysel testlerde alınan puanları olduğundan az gösterir. Çocuğunuzun değerlendirilmesini talep ediyorsanız, bir okul psikoloğunun kişiselleştirilmiş bir test yapmasını isteyin.

TEST SONUCUNDA NE BEKLİYORUM?

Sonuçlar çocuğunuzun belirli güçlü yönlerini, zayıf yönlerini ve potansiyel yeteneklerini daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, çocuğunuzun öğretmeninin, müfredatı ve eğitimi çocuğunuzun yetenekleriyle uygun şekilde eşleştirmek için çocuğunuzun hâlihazırda ustalaştığı akıl yürütme, bilgi ve becerilerin düzeyini tanımasına yardımcı olabilirler. Sonuçlar aynı zamanda bir öğretmen veya başka bir okul yöneticisi tarafından benzer yeteneklere veya ilgi alanlarına sahip çocuklara yönelik bir programa kabul için temel olarak kullanılabilir.

Test sonucunda çocuğunuz için hiçbir şeyin değişmemesi de mümkündür; sonuç her aile ve çalıştıkları her okul için farklıdır.

ÇOCUĞUMU TEST İÇİN HAZIRLAMAK İÇİN NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM?

Çocuğunuzu test deneyimine hazırlamanın en iyi yolları şunları içerir:

  • Rahatlatıcı. Eğer gerginseniz, çocuğunuz da olacaktır.
  • Oturumun bulmaca ve oyunlar içereceğini ve çoğu çocuğun bunu gerçekten eğlenceli bulacağını açıklamak.
  • Psikoloğun problemleri nasıl çözmeyi sevdiğini görmek istediğini, bu yüzden ellerinden gelenin en iyisini yapmaları gerektiğini ve cevabı bilmiyorlarsa tahmin etmekten çekinmeyin.
  • Bir önceki gece iyi bir gece uykusu almasını ve test günü sağlıklı bir kahvaltı yapmasını sağlamak.
  • Testten sonra çabasını övmek ve biraz dinlenmesine izin vermek. Test deneyimi bazı çocuklar için zihinsel olarak yorucu olabilir.

Lütfen çocuğunuzu ona IQ testinden sorular sunarak hazırlamaya çalışmayın.

Bu testler, çocuklara ne kadar iyi uyum sağladıklarını görmeleri için alışılmadık türde problemler sunmak için tasarlanmıştır. Bu nedenle, çocuğunuzu test içeriğine maruz bırakmak, testi tamamen geçersiz kılar ve öğeleri hatırlama olasılığı nedeniyle en az bir yıl boyunca başka bir test yapamaz. Ayrıca, çocuğunuza belirli bir puan kazanması karşılığında bir ödül veya ödül teklif etmekten kaçının; bunun yerine, test oturumundaki çabayı ve katılımı övün.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.