İşçi zammı son gelişmeler: Taşeron ve kamu İşçisi zammı belli oldu mu? Zamlı Maaşlar Toplu sözleşme İle ne kadar olacak?

İşçi zammı son gelişmeler: Taşeron ve kamu işçisi zammı belli oldu mu? Zamlı Maaşlar Toplu sözleşme ile ne kadar olacak?

0

İşçi zammı son gelişmeler: Taşeron ve kamu işçisi zammı belli oldu mu? Zamlı Maaşlar Toplu sözleşme ile ne kadar olacak?

Seyyanen zam taşeron ve kamu işçisi için belli oldu mu? Sorusunun cevabı araştırılan konular arasında bulunuyor. Seyyanen zam ve yüzdelik dilim talepleri Memur-Sen tarafından iletildi. Maaşlarına yapılacak zam oranını kamu ve taşeron işçileri merak ediyor. Yakından takip edilen konular arasında Toplu sözleşme görüşmeleri sonucunda ortaya çıkacak olan zam oranında bulunuyor. Seyyanen zam tutarı belli oldu mu ve toplu sözleşmeyle zamlı maaşlar ne kadar olacak sorularının cevapları yazımızın devamında.

Son dakika gelişmeleri işçi zammı için yaşanıyor. Maaş için yeni talepler, toplu sözleşme için görüşmelerde sona gelinirken gündeme geliyor. Gözler çalışma ve sosyal bakanlığının zam teklifinin ardından yeni maaşlara çevrildi. Haberimizde konu ile ilgili gelişmelere yer verdik. Bu hafta 700 bin işçi toplu sözleşmede yeni teklifi bekliyor.

700 binden fazla işçiyi ilgilendiren bakanlıklar, hastaneler, üniversiteler, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santrallerinin de içinde bulunduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki 2021 yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolüyle ilgili 31 mayısta başlayan süreç devam ediyor.
Türk iş ve Hak İş önceki zamanlardan farklı olarak bu yıl birlikte hareket ediyor ve en düşük brüt ücretin 4800 liraya yükselmesi 2021-2022 döneminde ilk 6 ay %20 diğer 6 aylar için enflasyon artı %3 refah payı isteğinde bulunmuştu.

İşçilere brüt ücreti 3577-3750 lira arası olanlara 100 lira brüt ücreti 3.750-4000 lira arası olanlara 60 lira zam ile bu teklif üzerine 8 Temmuz’da hükümet yılın ilk 6 ayı için %9 ikinci altı ay için %5 artı enflasyon farkı teklif etti.

4800 LiRA TALEP EDİLİYOR

Türk-iş ve Hak-işin tüm kamu işçilerinin en düşük brüt ücretinin 4 bin 800 liraya yükseltilmesini istediğini ve 2021-2022 yılı için ilk 6 ay %20 diğer 6 aylar için enflasyon artı %3 refah payı talep ettiğini Türk-iş genel mali sekreteri ve Yol-İş Sendikası genel başkanı Ramazan Ağar bildirdi.

Bu açıklamalarının devamında şunları söyledi:
“ Taleplerimizi işçi heyeti olarak sunduk. Kamu İşveren Heyeti’nden Bundan sonraki süreçte geri dönüş bekliyoruz. Süreç onların geri dönüşüne göre hızlanır ve biz ücretin bir işçinin geçirebileceği miktarda olmasını istiyoruz. Kamu işveren heyeti ile ortak bir noktada anlaşacağımızı düşünüyoruz diyaloğa hazırız ve masada biten sözleşme en güzel toplu iş sözleşmesidir diye düşünüyoruz. Uzlaşmayla amacımız masada sözleşmeyi imzalamak.”

BAKAN BİLGİN’DEN AÇIKLAMA

Toplu sözleşme müzakerelerinin uzun bir süreç olduğunu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin belirterek, “ Türkiye’deki çalışma hayatının istikrarına ve demokrasiye ne kadar kısa sürede ve geniş bir uzlaşma zemininde bunu başarırsak o kadar katkı yapmış oluruz.” sözlerini söyledi.

4. TEDİYE ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

İkramiyeler toplam 52 Gün olarak 4 taksit şeklinde 13’er günlük olarak hesaplara geçiriliyor. İkramiyenin birinci yarısı 29 Ocak’ta yılın ikinci ikramiyesi 11 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı kararına göre yatırıldı.
16 Temmuz’da ek ödemenin ilk yarısı ödenirken 17 Aralık’ta diğer yarısının verileceği açıklandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku