İşkur başvurulara 2.840 liralık 6 ay boyunca maaş bağlayacak! Bu maaşı almak için çalışmak gerekmiyor

İşkur başvurulara 2.840 liralık 6 ay boyunca maaş bağlayacak

0

Gerekli şartları karşılayan vatandaşlara İŞKUR tarafından 2.840 liralık 6 ay boyunca maaş bağlanacağı açıklandı

Ülkemiz etkisi görülmeye başlayan korona virüsün artmasıyla doğru orantılı olarak işsizlik oranında da artış yaşandı. Milyonlarca vatandaşı virüsün yayılmasını engellemek için alınan önlemler ne yazık ki işinden etti. Halkımızın büyük bir kısmı işten çıkarma yasağına ve yaz aylarının gelmesi ile beraber gevşeyen önlemlere rağmen hala işsiz. Hem iş verenler yeni istihdam sağlayabilmesi hem de işinden olan vatandaşların bir süre daha geçinebilmesi için devletimiz vatandaşlara işsizlik maaşı bağlıyor.

6 ay boyunca maaş

2021 işsizlik maaşı ne kadar oldu?

6 ay boyunca maaş ;İşsizlik maaşı çalışanın som 4 aylık brüt ücretin günlük ortalamasının yüzde 40’ı kadar günlük olarak hesaplanıp aylık olarak verilmektedir. Son 4 aylık kazancına göre kişinin aldığı günlük brüt kazançlar belli olmaktadır. Bu bağlamda;

  • Son 4 ay içerinde asgari ücret ile çalışanlara 420,14 lira
  • 100 TL ile çalışan kişilere 1.627,55 liralık
  • 500 TL ile çalışanlara 2.840,28 liralık

İşsizlik maaşı verilir.

İŞSİZLİK MAAŞI KAÇ AY YATAR?

İşten çıkarılan birinin işsizlik sigortasının yatırıldı gün sayısı ile doğru orantılı olarak bağlanacak olan İşsizlik maaşının verileceği süre böylece belirlenir.  Yani bir kişinin işsiz kalınca ne kadar uzun süre maaş alacağı işsizlik sigortası ne kadar uzun süre yaptığına bağlıdır.6 ay boyunca maaş

Örnek verecek olursak;

6 ay boyunca maaş

6 ay boyunca İşsizlik maaşı alabilmek için İşten ayrılmadan önce 600 gün boyunca sigortalı olarak çalışmış ve tüm işsizlik sigorta primlerini Ödemiş olmaları gerekir. Sigortalı olarak 900 gün boyunca çalışmış ve işsizlik sigorta primleri ödenmiş olan kişiler işsizlik maaşı 8 ay boyunca alabilirler. 10 ay boyunca İşsizlik maaşı alabilmek için 1080 gün boyunca sigortalı olarak çalışmış ve işsizlik sigorta primlerini tam Ödemiş olmaları gerekir.

İşkur başvurulara 2.840 liralık 6 ay boyunca maaş bağlayacak İşsizlik maaşı alma şartları

İşsizlik maaşını alabilmek için işsiz kalan kişilerin uygun olması gereken bazı şartlar vardır. İlk şart başvuru yapan kişinin herhangi bir kusur işlemediği halde işveren tarafından işten atılmış olması gerekir. Bunun yanı sıra işten çıkarılmış olan vatandaşların önceki 4 ayın sigorta primlerini tamamen İşten ayrılmadan yatırmış olması zorunludur. Son şart ise işten kovulan site içerisinde işten çıktıktan sonra İŞKUR’a bizzat giderek veya elektronik olarak başvuru yapmalıdır. Kişilerin 30 günü zaman işsizlik maaşı alması mümkün değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.